Teraz jest Wt, 19-06-2018, 14:48

Godziny sesji | Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz, 31-08-2017, 10:53 
Stały bywalec

Cześć

W jaki sposób uwzględniacie zmienność na forex?
Z jakich źródeł korzystacie?

W mojej strategii zmienność wpływa na SL, stanowiąc bazę dla wielu innych np.
- 5 x SL > TP1 > 3 x SL
- TP2 > 5 x SL
- inne, np. dopuszczalna odchyłka od poziomu SR lub poziomu fibo to 0,5 x SL

Korzystam z poniższej strony
https://pl.investing.com/tools/forex-vo ... calculator
Ustawiam na 12 tygodni i uwzględniam zmianę w pipsach (nie w procentach)

Przy ustalaniu SL, poza zmiennością uwzględniam też:
- wartość pipsa w PLN
- średni spread

Założeniem jest aby na każdej transakcji na każdej parze walutowej była ta sama dopuszczalna strata w PLN (+/- ~5% nie chodzi o aptekę), niezależnie od TF (działam na H1 i H4).
Aby tak było, poza SL ustawiam odpowiednią wartość transakcji w LOT-ach dla H1 i H4.
Z zainteresowanymi mogę podzielić się moim arkuszem excel, natomiast raczkuję w tym temacie i nie jest to coś czym chciałbym się chwalić.
Ma być stałe SL i wartość LOT dla każdej pary przy danym TF. Ustawione na raz w miesiącu, żeby co chwila tego nie zmieniać i nie tracić czasu.

np.
EUR USD
- H1: SL = 10pips, TP1>= 30pips, wartość pozycji: 2 x 0,07 LOTa
- H4: SL = 13pips, TP1>= 39pips, wartość pozycji: 2 x 0,06 LOTa

pzdr.

PostNapisane: Pt, 1-09-2017, 23:23 
Moderator

Pochwały: 22
Jeżeli chcesz uwzględniać zmienność to oprzyj ją na historycznym ATR dla danego interwału. To jest chyba najprostszy sposób i najłatwiejszy do implementacji

PostNapisane: So, 2-09-2017, 09:07 
Stały bywalec

Tak wiem że ATR jest ogólnie polecane. Szukałem dość mocno historycznego zestawienia tabelarycznego z ATR i nie znalazłem. Czy mógłby ktoś podać gdzie można znaleźć taka informację, żeby łatwo przekleić do excela?

Nie wiem na czym opiera zmienność tabelka, której źródło podałem poniżej; sądziłem że na ATR ale pewien nie jestem - nie jest to napisane.
https://pl.investing.com/tools/forex-vo ... calculator

Dzięki

PostNapisane: Pn, 4-09-2017, 15:58 
Moderator

Pochwały: 22
Napisane jest , że mierzą je jako odchylenie standardowe stóp zwrotu czyli różnic cen close ( dzień dzisiejszy zamknięcie minus dzień wczorajszy zamknięcie ). Generalnie będziesz miał duże pokrycie pomiędzy ATR a odchyleniem standardowym ( pewnie z 0.8 korelacja ) - jeżeli czujesz się dobrze z tym narzędziem to je zostaw.

Inna kwestia to jak bardzo powinien być wrażliwy Twój stop loss na zmiany zmienności. Czy powinien zmieniać się codziennie czy według tygodniowej średniej ? Sam musisz odpowiedzieć sobie na to pytanie.

PostNapisane: Wt, 5-09-2017, 12:45 
Stały bywalec

Dzięki.
Skorzystam jednak z ATR. Zakładając, że będę go aktualizował raz na 2 tygodnie (lub nawet miesiąc) to nie zajmie mi aż tak dużo czasu zczytując wartość z okna wskaźnika w MT4.
Obecnie testuję strategię na H4. Ustawiłem sobie ATR(100) na wykresie H4 czyli z okresu ponad 3-tygodniowego.
Zmienność aż tak się nie zmienia, więc myślę, że to wystarczy. Ważne żeby uwzględnić różną zmienną dla różnych par.

Godziny sesji | Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]