Teraz jest Wt, 14-08-2018, 17:13

Godziny sesji | Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: So, 14-03-2015, 22:00 
Stały bywalec

Pochwały: 1
Hej,
chciałbym się dowiedzieć co sądzicie na temat zawodowych traderów. Wiedzie może jak ich praca wygląda? Czy to tylko bezsensowne nabijanie ilości zleceń i czysty scalping? Czy taka praca (mówię o tradingu na rzecz jakiejś firmy, nie na swój rachunek) ma sens? Oczywiście wiem, że taka praca jest dobra dla ludzi, którzy póki co nie mają kapitału a chcą coś zwojować na rynku. Ale czy nie lepiej grać na własny rachunek? Z góry dziękuję za wszystkie opinie :)

p.s.
Wiem, że sens czy brak sensu takiej pracy jest sprawą indywidualną, ale chciałbym poznać Wasze opinie. Spojrzenie na taką pracę, jak ona wygląda z Waszego doświadczenia, Waszych znajomych czy tego co o niej słyszeliście.

Dzięki! :)

PostNapisane: N, 15-03-2015, 22:37 
Gaduła

Pochwały: 4
Cześć

Pozwolisz, że się wypowiem, bo tak się składa, że mam ponad półtoraroczne doświadczenie w takiej firmie.

Czytając twoje pytanie mam wrażenie, że uważasz taki zawód jako coś wstydliwego. Ktoś by mógł powiedzieć, ze "praca jaka każda inna", ale powiem, że to bardzo fajny zawód :)
Uważam, że każdy kto myśli o poważnym tradingu na prywatny rachunek to taka praca jest mocno EV+.
Owszem, jest to dobra opcja dla początkującego, ale nie widzę nic złego w tym jeżeli i doświadczony trader postanowi w tym posiedzieć.

Ale to tyle dywagowania i przejdźmy do konkretów.
Wychodzę z założenia, że nieważne kim chcesz być czy traderem, piłkarzem nożnym, kucharzem to cel można osiągnąć tylko dzięki jednej rzeczy - praktyka.
A takie firmy proptradingowe właśnie ci to dają, możliwość praktykowania, olbrzymiej ilości praktykowania. Często ci przy tym zapłacą, a jak będziesz dobry to też dobrze zapłacą ;)

Tak się złożyło, że ja pracowałem w firmie, która mocno kładła nacisk na wolumen i handlowanie głownie na danych makro. Ja przez te półtora roku w ten sposób wystukałem (nie liczyłem dokładnie, ale w przybliżeniu) ponad 300,000 (tak, trzysta tysięcy) lotów ! Co dla "domowego" tradera jest raczej liczbą nieosiągalną.
Często bywało to męczące, bo się w ten sposób ładowało w pozycje, których nie chciałeś i się było offside. Ale traktowałem to jako coś dobrego, bo dzięki temu ciągle byłem w "akcji" i uczyłem się wychodzić z trudnych sytuacji. Oczywiście przekładało się to na mój wynik finansowy, ale to osobny temat...
My tam głownie handlowaliśmy na rynkach o bardzo małej wolatylności gdzie średni, dzienny range wynosił około 3-4 poziomy. Przekładało się to na zajmowanie odpowiednio większych pozycji typu 80-100 lotów. Zależało od rynku, ale średnio tick był warty 12,5 euro więc czuło się pieniądz :)

Praca w takiej firmie ma jeszcze jeden wielki plus (jeżeli mówimy o poważnej firmie a nie jakimś krzaku typu: wpłać 700zł kaucji, my cię wszystkiego nauczymy a potem będziesz robił miliony na FX u naszego brokera gdzie spread na edku wynosi 3 pipsy - a takie przypadki też znam). idąc od prostych rzeczy to zaczynasz zazwyczaj swoją karierę od 4 monitorów, z czasem dostajesz 6,8... a to na prawdę dużo zmienia. Zawsze znajdziesz coś jeszcze żeby upchnąć przed swoimi oczami.
W takich miejscach nie handluje się na MT4 tylko na platformach gdzie widzisz głębie rynku, wielkość kolejek zleceń oczekujących i co najważniejsze, wielkość pojedynczych transakcji (wolumen). Dzięki temu widzisz czy jak przeszli przez opór to jakiś oszołom po prostu rzucił jedynkę czy jakiś grubas walnął tysiąc lotów, czy może jedne boty dużymi klipami ściągają offery jak leci, a inne uciekają w popłochu.
Mieliśmy połączenie światłowodami z londynem i dane makro szybciej niż publikuje je zerohedge na twitterze :)

Jak już tak siedzisz i całymi dniami tylko zajmujesz pozycje na kontraktach to fajnie się ogląda grubasów w akcji.
Nie zapomnę jednych payrollsów. Dodam tylko, że handlowaliśmy tam m.in. stopami procentowym, które były baaardzo podatne na wyniki o bezrobociu. W taki dzień to się siedziało z rana, popijało kawę i gadało o dupie maryni i tak do 14stej kiedy było się już po obiedzie, siadało się przed stragan (tak się mówi na swoje miejsce pracy) i szukało potencjalnych setupów.
Pamiętam jak koło 10tej nad ranem ktoś, ni stąd ni zowąd, przykurzył 13 tysięcy longów (chociaż nic z makro się wtedy nie stało). Od tamtej pory rynek cały czas człapał w górę (prawdopodobnie ci których poładowało w shorty realizowali straty podbijając rynek), a jak już wybiła 14:30 to rynek wystrzelił w górę...

Inna ciekawa sytuacja. Było, bodajże piątkowe, popołudnie, 15-16. I chociaż ogólny, długotrwały trend był wzrostowy to ktoś też bez ostrzeżenia załadował jakieś 16k lotów na shorta. Od tamtej pory zaczęła się długotrwała korekta...
Jak oni to wiedzieli to ja nie wiem...

Zdarzały się sytuacje gdy widząc bezpośrednio co poczynają można było na tym zarobić. Do tego trzeba było mieć nerwy ze stali i jaja jak dzwony...
Handlowaliśmy też na brytyjskich stopach procentowych, która są skorelowany z kabelkiem. Bywały okresy, że ta korelacja aż raziła po oczach.
Często widziałem sytuacje, że dosłownie minutę, dwie minuty przed danymi z UK ktoś mocno kupował albo sprzedawał stopy. Wtedy ja wyciągałem szybko telefon i otwierałem odpowiednią pozycję na gbp/usd. powiem tylko że ogólnym rozrachunku opłacały się takie zagrania :)

Czy coś jeszcze mogę dodać ? Jak mi się coś przypomni to dopiszę, ale chętnie też odpowiem na ew pytania :)

Masz jakąś konkretną firmę na oku ? daj znać. Pisz tutaj, priv albo skype, jak wolisz.
Co prawda nie siedzę w branży już prawie rok, ale znajomych nadal tam mam i ogarniam ogólnie te firmy i wiem które unikać, a które są warte uwagi

pozdr

PostNapisane: Wt, 17-03-2015, 23:54 
Nowy użytkownik

proszę o kilka nazw firm wartych zainteresowania

PostNapisane: Wt, 28-07-2015, 16:01 
Użytkownik komercyjny

A interesowałeś się brokerem Easy Forex? Zdecydowanie jest kilka czynników, dzięki którym ten broker się wyróżnia - przede wszystkim oferuje gwarantowany stop loss, który zapewnia ochronę przed negatywnym bilansem konta, obsługę dealing roomu, czyli rozmowy z dealerem o rynku, dostęp do platformy 24h/7 dni w tygodniu, a także brak negatywnego poślizgu ceny (slippage). Dla ułatwienia podsyłam także link do kalendarza finansowego http://www.easy-forex.com/eu/pl/financialcalendar/

Wszystko zależy od tego na jakiego brokera się zdecydujesz ;)

PostNapisane: Pt, 28-08-2015, 17:05 
Nowy użytkownik

Nie mam pojęciaa jak taka praca wygląda bo nigdy nie pracowałam w takim zawodzie. Teraz szukam nowej pracy i rozglądam się za ofertami takimi jak ta http://praca.gratka.pl/oferta/specjalis ... 41159.html w sieci jest sporo ofet jednak trudno znaleźć te dobrze płatne

PostNapisane: N, 30-08-2015, 09:35 
Pasjonat

Pochwały: 46
Weri napisał(a):
Nie mam pojęciaa jak taka praca wygląda bo nigdy nie pracowałam w takim zawodzie. Teraz szukam nowej pracy i rozglądam się za ofertami takimi jak ta http://praca.gratka.pl/oferta/specjalis ... 41159.html w sieci jest sporo ofet jednak trudno znaleźć te dobrze płatne

Weri zarejestrowałaś się tylko po to żeby spamować wszedzie te linki gratki?

PostNapisane: Śr, 22-06-2016, 08:03 
Nowy użytkownik

Jeśli szukacie ciekawej oferty easyMarkets prowadzi konkurs. Można w nim wygrać stanowisko traderskie
sami zobaczcie, poniżej informacje

http://www.easymarkets.com/gtw/6298631.aspx

Godziny sesji | Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]