Teraz jest Pn, 23-07-2018, 10:10

Godziny sesji | Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn, 21-01-2013, 19:37 
Pasjonat

Pochwały: 46
S/R - Wsparcie i Opór

Support – Wsparcie / Resistance - Opór

Są różne metody wyznaczania S/R ja preferuje osobiście wyznaczanie po maksimum lub minimum z danego obszaru. Bardzo często można zaobserwować silne wybicia takich poziomów przez świece momentum czyli Breakout wsparcia lub oporu.
Dla osób mniej wprawionych polecam użyć na początku narzędzia zigzag po nabraniu wprawy nie będzie to już potrzebne.
Do pobrania w dziale przydatne narzędzia wersja dodatkowo wzbogacona o opis HH HL LL LH viewtopic.php?p=2514#p2514

Na każdym TF są inne poziomy S/R i dlatego musimy brać pod uwagę podstawowa zasadę - S/R z niższego TF jest słabsze od S/R z wyższego. Czyli S/R z H1 są słabsze od S/R z H4, D1 itd.

S/R mają swoją dwufunkcyjność, czyli przebity poziom oporu zamienia się w poziom wsparcia, a przebity poziom wsparcia zamienia się w poziom oporu i właśnie po takim przebiciu czekamy na pullback, aby zająć odpowiednią pozycję. Więcej do poczytania tu : viewtopic.php?p=20#p20

Pamiętajmy, że przestrzeń między oporem, a wsparciem to obszar w którym chcemy zarabiać pipsy. Nie kupujemy na oporze i nie sprzedajemy na Wsparciu.

Dlatego tak ważne jest ustawienie wizualności tych poziomów, aby nie zapominać o nich, a zarazem nie narobić bałaganu na wykresie bo w przeciwnym razie nie będzie widać ceny spod tych poziomów, a nie o to nam chodzi.

Pamiętajmy, że najważniejsze są dla Nas poziomy, które leżą blisko obecnego poziomu ceny. Nie ma potrzeby rysować poziomów, które oddalone są po 1000 – 2000 pips na H1 lub H4 bo w najbliższym czasie nie przydadzą się nam do niczego. Po kilku dniach ewentualnie tygodniu warto zweryfikować okolice gdzie znajduje się cena poprawić i nanieść nowe poziomy.

Analizę i nanoszenie S/R zaczynamy od najwyższego TF czyli MN miesięcznego i schodzimy coraz niżej aż do TF setup czasami nawet TF trigger.

Oczywiście można nanieść poziomy aż do M1 tylko nie jest to potrzebne bo na tak niskich TF robi się to na bieżąco, a S/R z niskich TF są bardzo często szybko przebijane i nie mają większego znaczenia.

Kilka zasad jak do tego zabrać się aby było proste widoczne i pomocne.

Pamiętajmy, że najważniejsza jest cena, te poziomy mają nam pomagać, a nie zasłaniać cenę.
Do tego użyjemy 4 podstawowych zasad:

1) Kolory ( kwestia gustu)
2) Grubość linii – 3
3) Do zaznaczania S/R użyjemy narzędzia z Mt4 „linia trendu” ( nie używajmy linii poziomych )
4) Wizualizacja ( S/R z niższych TF nie będą widoczne na wyższych TF )

Dlaczego nie używamy linii poziomych tylko linii trendu do wyznaczania S/R. Po nałożeniu lini poziomej taka linia nie ma zakończenia ani początku jest na całym wykresie, gdy cena porusza się i wyznacza nowe poziomy często dzieje się tak, że wraca ponownie w rejony tej linii która tak naprawdę już od kilku miesięcy nic nie znaczy, a może wprowadzić nas w błąd.

Będę opierał się na przykładzie gdzie TF setup to H1 a TF trigger M15
1) Opisuje sobie jakich kolorów będę używać, wybieram raz i staram się ich nie zmieniać. Wtedy zawsze pamiętam, że np kolor pomarańczowy to S/R z D1 bez potrzeby zmieniania TF

• MN - Bordowy
• W1 - Niebieski
• D1 – Pomarańczowy
• H4 - Czerwony
• H1 – Czarny

2) Grubość linii 3
Grubość 3.gif

3) Narzędzie w MT4 do nanoszenia S/R - linia trendu
linia trendu.gif

4) Wizualizacja w MT4

Wizualizacja 1.gif

Wizualizacja 2.gif

Po zaznaczeniu odpowiedniej wizualizacji S/R po zmianie TF będą znikały i pojawiały się odpowiednio do danego TF

• MN - widoczne na : MN,W1,D1,H4,H1,M30,M15,M5,M1
• W1 - widoczne na : W1,D1,H4,H1,M30,M15,M5,M1
• D1 - widoczne na : D1,H4,H1,M30,M15,M5,M1
• H4 - widoczne na : H4,H1,M30,M15,M5,M1
• H1 - widoczne na : H1,M30,M15,M5,M1

Itd. jeśli są potrzebne inne poziomy niższe niż H1

Jak już ustawimy kolor i wizualizację na pierwszej linii to możemy ją kopiować, wystarczy najechać na linię kursorem kliknąć na niej, przytrzymać „Ctrl” i kliknąć jeszcze raz linia z danymi atrybutami skopiuje się.

Po ustawieniu wszystkiego jak należy powinniśmy otrzymać czysty klarowny obraz z widoczną ceną :
Przykład z EUR USD
MN.gif

W1.gif

D1.gif

H4.gif

H1.gif

W przeciwnym razie czeka nas coś takiego szczególnie jak użyjemy do zaznaczania S/R linii poziomych z Mt4
Niezbyt ciekawy widok:

D1 szok.gif

PS podobne zasady tyczą się Linii Trendu gdzie wizualność i kolory odgrywają dużą rolę.

W temacie zachęcam do wstawiania swoich analiz odnośnie S/R.

Pochwały przyznane za posta: 7

Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Musisz się zalogować.

PostNapisane: Pn, 21-01-2013, 21:08 
Stały bywalec

Cytuj:
Dla osób mniej wprawionych polecam użyć na początku narzędzia zigzag po nabraniu wprawy nie będzie to już potrzebne.
Do pobrania w dziale przydatne narzędzia wersja dodatkowo wzbogacona o opis HH HL LL LH viewtopic.php?p=2514#p2514

Czy to znaczy, żeby w przypadku początkującego gracza, sugerować się wyznaczonymi przez ten wskaźnik punktami LL HH HL LH i przez nie prowadzić poziomy S/R?

PostNapisane: Pn, 21-01-2013, 23:44 
Stały bywalec

Jeśli zakładać, że trzymamy się ściśle zasad, to poprawne wyznaczanie S/R jest wg mnie niezmiernie ważne, wręcz kluczowe. Bądź co bądź w większości opisanych na tym forum strategii to podstawa do poszukiwania setupu oraz obowiązkowy punkt przy konfluencji. Niby forex to nie apteka, cena może nie dojść do jakiegoś poziomu o kilka pipsów a poziom zadziała. A jednak czegoś trzeba się trzymać. Rzecz w tym, czego... a ściślej mówiąc gdzie poprowadzić linie S/R.
Chciałbym się odnieść do poniższego zdania:
Cytuj:
Są różne metody wyznaczania S/R ja preferuje osobiście wyznaczanie po maksimum lub minimum z danego obszaru

W praktyce miewam problemy z takim poprowadzeniem poziomów S/R.
Poniżej dwa przykłady, które najlepiej ukażą moje wątpliwości (wykres H4 EUR USD choć nie jest to ważne). Początkowo miał być tylko jeden wariant. W trakcie opisywania zmieniłem zdanie - bardziej skłaniam się ku wariantowi drugiemu. Notabene nie jest to imho jakiś b. ważny poziom. Szkic pomija też to co działo się w odległej przeszłości, żeby zawęzić dyskusję dla jej czytelności. Nie chciałbym też tego wiązać z czym innym np. RN - tutaj 1.33. Chodzi tylko o sposób myślenia przy rysowaniu poziomów S/R.
1.JPG

2.JPG

Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Musisz się zalogować.

PostNapisane: Wt, 22-01-2013, 08:42 
Pasjonat

Krzem78 - tak na początku możesz użyć miejsc zwrotu z zigzaga, ale nie używaj do nanoszenia tych poziomów linii poziomych tylko rób to linią trendu później przesuwasz linię poziomą i szukasz wspólnych punktów na wykresie i nigdzie ona nie pasuje.

Staraj się raczej traktować minimum i max z ostatnich dni. Zerknij na poziomy D1, H4 i H1 które wyznaczyłem wyżej. Cena w DT respektuje ostatnie miejsca gdzie zawracała, nie ma takiej pamięci oczywiście na wyższych TF W1 i MN odpowiednio co kilka tygodni lub miesięcy. Gdy ponownie powraca w te rejony reaguje odbija się bądź robi breakouty.

Nie starajmy się na siłę łączyć wszystkich poziomów ze sobą. Pamiętajmy że są tam również RN i SD i można zwariować.
Czasami jest tak, że te poziomy nakładają się na siebie co kilka kilkanaście pis. Dlatego interesuje Nas ostatnie minimum (najniższy punkt ) - wsparcie i maximum opór (najwyższy punkt).
Często można zaznaczyć takie S/R dwoma liniami, tylko nie ma takiej potrzeby bo interesuje nas minim i max ostatni obszar w którym cena może zareagować ( tam gdzie leży już najmniej zleceń )
Nawet jak pomylisz się o kilka pips to spokojnie nie ma nerwów. Sygnały odbicia mają po kilkanaście pips (oczywiście nie mam na myśli tu M5 czy M1)
Proponuje zrób tak nanieś wskaźnik zigzag na ten wykres który wstawiłeś i spróbuj jeszcze raz wstawić te screeny z nowymi SR za pomocą linii trendu i przeanalizujemy to.

PostNapisane: Wt, 22-01-2013, 10:46 
Użytkownik komercyjny

Jak zwykle świetny opis Kris. Bardzo dobra robota.

Więcej na Comparic.pl

PostNapisane: Wt, 22-01-2013, 12:25 
Nowy użytkownik

Następne posty będą w dzienniku.

Proszę o pomoc z S/R.

Wyznaczyłem poziomy S/R tak jak to pokazał Fx-Kris. Wszycho OK, tylko co jak je przebili? Wiem, że te poziomy są dwufunkcyjne, ale jak jest sytuacja jak na zdjęciu? Czyli jest OPÓR i został on pokonany, to staje się on WSPARCIEM. I jeśli wracają znów pod ten poziom to czy ten poziom znów jest OPOREM? Czy może przyjmuje się, że ten poziom już został "porozcinany" (stracił swą moc :roll: ) i można go usunąć?

Z góry dzięki za Wasze odpowiedzi.

Obrazek

PostNapisane: Wt, 22-01-2013, 20:52 
Pasjonat

krzyces napisał(a):
Proszę o pomoc z S/R.

Wyznaczyłem poziomy S/R tak jak to pokazał Fx-Kris. Wszycho OK, tylko co jak je przebili? Wiem, że te poziomy są dwufunkcyjne, ale jak jest sytuacja jak na zdjęciu? Czyli jest OPÓR i został on pokonany, to staje się on WSPARCIEM. I jeśli wracają znów pod ten poziom to czy ten poziom znów jest OPOREM? Czy może przyjmuje się, że ten poziom już został "porozcinany" (stracił swą moc :roll: ) i można go usunąć?

Z góry dzięki za Wasze odpowiedzi

Przebili to przebili czekamy na reakcję czy zadziała jako wsparcie. Jeśli ponownie pocieli to miejsce to jak widać na wykresie nie ma już większego znaczenia. Do weryfikacji miejsca zagrania trzeb określić trend no podstawie swingów HH HL lub LL i LH i wtedy zagrywać. Obecna sytuacja jest tylko przykładem jak wyznaczyć S/R tak jak pisałem w dziale analizy i prognozy sytuacji na EUR USD znajdujemy się w konsolidacji i należy czekać na wybicie się ceny z tego obszaru ponieważ nie jest to klarowna sytuacja i czyste PA, a cena porusza się w bok i nie robi nowy górek i dołków ani dołków i górek.

-- Dodano: 22 sty 2013, o 19:59 --

Poprawione S/R
Między poziomem 1.3370 a 1.3400 jest zaledwie 30 pips i nie mamy tam czego szukać bo cena może wpaść w tym miejscu w kolejną konsolidację. Dlatego na longi trzeba poczekać na wybicie 1.3400

EUR USD aktualizacja poprawione SR.gif

-- Dodano: 22 sty 2013, o 20:05 --

Dodam jeszcze że ten temat dotyczy nanoszenia S/R tylko i wyłącznie.
Proszę pamiętajcie, że żeby określić kierunek zagrania potrzebujemy klarownej sytuacji, określenia trendu, czytelnych swingów, a nie takiej sieczki jak na EUR USD obecnie.

Możliwe, że opisze to w przyszłości w kolejnym temacie: jak wyznaczać trend, jak weryfikować swingi, jak rysować LT, jakie sytuacje na wykresie omijać. Jeśli macie taką potrzebę dajcie znać na PW lub skype gdzie gubicie się i jakich materiałów potrzebujecie to postaram się to opisać.

PostNapisane: Śr, 23-01-2013, 00:15 
Stały bywalec

Fx-Kris napisał:
Cytuj:
Są różne metody wyznaczania S/R ja preferuje osobiście wyznaczanie po maksimum lub minimum z danego obszaru

W dwóch miejscach na wykresach pierwszego postu Fx-Krisa linia nie prowadzi po ekstremum.
- pierwszy wykres - wsparcie
- trzeci wykres od góry, środkowe wsparcie D1.
Dlaczego?

Fx-Kris napisał:
Cytuj:
Cena w DT respektuje ostatnie miejsca gdzie zawracała

Nie gram DT (day trading). No chyba że Setup H4 trigger H1 przy założeniu zawierania transakcji do godz. 20.00 klasyfikuje się jako DT.

Fx-Kris napisał:
Cytuj:
Staraj się raczej traktować minimum i max z ostatnich dni. Zerknij na poziomy D1, H4 i H1 które wyznaczyłem wyżej. Cena w DT respektuje ostatnie miejsca gdzie zawracała, nie ma takiej pamięci oczywiście na wyższych TF W1 i MN odpowiednio co kilka tygodni lub miesięcy.

No właśnie pojawia się pytanie jaki okres czasu brać pod uwagę. Na początku przyjąłem zasadę, żeby oznaczać S/R na ostatnich 365 świecach każdego TF. Dlaczego tyle? Nie ma to wiele wspólnego z AT. Mniej więcej tyle jest widocznych świec (zoom gdzie korpusy i cienie da się rozróżnić) na całym moim ekranie z włączoną opcją przesunięcia wykresu. Przy okazji tyle jest dni w roku więc dla D1 mam cały rok (choć soboty i niedziele wypadają więc więcej).
Potem obejrzałem filmik nt oznaczania S/R, który wzbudził moje zaufanie i gdzie mowa była o tym, że można patrzeć dowolnie daleko w przeszłość…
Mniejsza o to.

Poniżej wykresy H4 i D1 zgodnie z instrukcją Fx-Krisa (choć na 100% nie jestem pewien co do tej zgodności :). Sorry za poziomą brązową kreskę na wykresie D1. Nie potrafię się jej pozbyć – jest zbędna. Wykresy są przy zoomie na około 180 świec, do czego nie jestem do końca przekonany.

Obrazek

Obrazek

PostNapisane: Śr, 23-01-2013, 00:43 
Pasjonat

Ostanie max i minimum. To widać na wykresie. Na początku zigzag potem samemu można to ustawić.

PostNapisane: Śr, 23-01-2013, 01:12 
Stały bywalec

Domyślam się, że to odpowiedź na pierwsze pytanie mojego ostatniego postu, które dotyczyło pierwszego i trzeciego wykresu. Spotkałem się z sugestią, że właśnie te wcześniejsze ekstrema są ważniejsze aniżeli ostatnie w czasie. Rozumiem, że Ty masz dokładnie odwrotne zdanie?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona

Godziny sesji | Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]