Teraz jest Wt, 20-02-2018, 11:46

Godziny sesji | Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: So, 23-03-2013, 01:31 
Stały bywalec

Pochwały: 1
Witam wszystkich!
Ostatnimi czasy rozmawialiśmy co nieco na czacie o kontraktach na nasz polski Wig20 i Kris namówił mi abym coś napisał o nich i o mojej strategii na ten instrument.

Coś o mnie
Przygodę z giełdą na poważnie zacząłem około 3 lata temu. Wcześniej z dość dużą przerwą (koło 8 lat) interesowałem się nią, ale jednak byłem za młody na grę. Dopiero na początku 2010 złożyłem swoje pierwsze zlecenie na akcje i tak już zostałem. Początki były trudne i bolesne. Dożyłem dopiero (psychicznie i finansowo) gdy zacząłem grać na kontraktach terminowych na WIG20.Gram już na nich od 1,5 roku, a systemem, który zaraz opiszę od roku. Dopiero cała droga przede mną na GPW i Forexie, ale póki co, za namową Krisa, postanowiłem podzielić się tym co mam i co działa.

Coś o systemie
System powstał spontanicznie. Poszedłem na dość dobre szkolenie. Było tam kilka wskazówek czysto technicznych, ale większość to była psychologia. Psychologia, która pozwoliła mi, mówiąc kolokwialnie, ogarnąć się i zacząć zarabiać. Początki były trudne. Walczyłem z systemem – nie znałem go do końca, próbowałem coś zmieniać, poprawiać, ulepszać. Przesuwałem SLe w złą stronę, robiłem różne głupoty, aż wreszcie mnie oświeciło, pomyślałem – człowieku, przecież to działa, nie musisz nic zmieniać, SL są dobrze ustawione. To było naprawdę piękne uczycie – mieć świadomość, że stworzyłem coś co działa. Życzę każdemu traderowi aby je osiągnął :)

Nie rekomenduje żadnego szkolenia, ani nie polecam. Poszedłem tylko dlatego, że nie znalazłem takiego forum jak to, w który ludzie Ci pomogą. Nie tylko z systemem, ale i psychiką. To czego się nauczyłem na szkoleniu jest wszystko na tym forum, a jeśli masz problemy z trzymaniem się systemu, to wejdź na czat, pogadaj z jakimś doświadczonym traderem, pomoże Ci, tu każdy jest życzliwy i pomaga w miarę swoich możliwości.

Czemu FW20?
Jak zapewne wiecie FW20 są, to kontrakty na Wigu20, czyli indeks zawierający 20 największych spółek notowanych na Warszawskiej Giełdzie. Są mi bliskie tylko i wyłącznie z tego powodu, że jak pewnie większość z Was, swoją przygodę na rynkach finansowych zaczynałem na GPW. Po pewnym czasie zrezygnowałem z gry na akcje i zająłem się tylko i wyłącznie kontraktami na W20. Próbowałem różnych rzeczy aż wreszcie udało mi się stworzyć system oparty na PA + Fibo, który później modyfikował, aż do ostatecznej (?) wersji, czyli SR + Fibo.

Godziny handlu
Zanim zacznę przedstawiać szczegóły systemu chciałbym przypomnieć, a jeśli ktoś nie interesował się kontraktami na W20, to poinformować o godzinach handlu. Są one uzależnione od godzin otwarcia Giełdy jednak handel tym instrumentem rozpoczyna się pół godziny wcześniej niż akcjami, tj. od 8:30 do 17:20 + 10 minut fixingu do 17:30. Indeks bazowy jest natomiast notowany w godzinach 9:00 do 17:20 + 10 minut fixingu.

Gdzie grać?
Naturalnym rachunkiem z dostępem do notowań kontraktów jest rachunek maklerski, który można założyć w każdym biurze. Drugi rodzaj rachunku, to rachunek forexowy. Niektóre biura (szczególnie polskie) mają w swojej ofercie możliwość gry na kontraktach poprzez platformę forexową.

System
Teraz przedstawię dokładnie system oraz instrumenty i wykresy, które analizuję przed zawarciem pozycji. System będzie się opierał na liniach SR oraz na tzw. zgrupowaniach (klastarch) Fibonacciego. System jest długoterminowy (moje transakcje trwają od około tygodnia do miesiąca, czasem dłużej, gdy jest silniejszy ruch albo nic się nie dzieje), dlatego wejścia są tylko na wykresach dziennych i je analizuję (oczywiście wyższe TFy też;) ). Jest to idealny system dla osób, które mają niewiele czasu (np. pracują), ponieważ codzienna analiza zajmuje niewiele czasu, a czasem wystarczy tylko spojrzeć na świeczkę i można czekać na kolejny dzień.

SR
Wsparcia i opory, z których korzystam są opisane na forum - viewtopic.php?f=11&t=252 oraz wynikają z świec japońskich, są one przedstawione na rysunkach poniżej:

1.png

Analogicznie jest z ze świecami spadkowymi. Dodatkowo, czasem używa się także końca korpusu jako wsparcia/oporu.

Fibo
Do działania systemu potrzeba wszystkich zniesień Fibonacciego zewnętrznych i wewnętrznych. Poziomy oraz sposób wyznaczania pokazany jest na poniższych rysunkach:

2.png

3.png

4.png

5.png

UWAGA! Fibo samo nie działa, musi być połączone z linią SR. Do linii dopasowuje się Fibo. Nigdy odwrotnie!

Interwały
Jak już wspominałem powyżej interwały to D1 i wyżej. Cała analiza opiera się na wyznaczaniu setupów z D1 oraz przyglądaniu się wyższym w celu ewentualnego wyznaczeniu TP.

Analizy
Analizy, to dość ciekawa kwestia. Otóż przed zajęciem pozycji najpierw analizujemy wykres indeksu bazowego. Tak, to on jest najważniejszy i za nim kontrakty się poruszają. Gdy już znajdziemy potencjalny setup patrzymy czy nie ma analogicznego na wykresie kontraktów. Wartości mogą się różnić nawet o 20punktów, ponieważ istnieje coś takiego jak baza. Jest to różnica między wartością kontraktu a wartością indeksu. Zmienia się ona, więc musimy na bieżąco analizować ile wynosi. Najprawdziwsza wartość możemy otrzymać porównując wartość kontraktu z wartością indeksu podczas sesji. Czemu nie na koniec? Z prostej przyczyny – otóż na naszym rynku mamy fixing, a tam zdarzają się różne cuda. Czasem bywa tak, że indeks wzroście a kontrakt spadnie i wtedy niewprawny analityk może odczytać złą bazę.

6.png

7.png

Gdy już to mamy, możemy śmiało przejść do analizy indeksu. Gdy znajdziemy podobne wsparcie/opór możemy wyciągnąć najciekawsze narzędzie, czyli Fibo. Po wyznaczeniu zgrupowań Fibo oddalonych od siebie o niewiele (około 3% największego mierzonego ruchu, najlepiej jak najmniej) w liczbie minimum 3 możemy wyznaczyć nasz potencjalny setup.

Prowadzenie pozycji
Prowadzenie pozycji jest dość banalne. Otwieramy ją po przebiciu ostatniego poziomu Fibo zaokrąglonego do góry (w przypadku L) lub w dół (w przypadku S). Dzięki czemu otrzymamy liczbę całkowitą od której odmierzamy 6 punktów i tam określamy nasze zlecenie oczekujące. Dopiero po dotknięciu tego poziomu zajmujemy pozycję. Aby ten tekst był bardziej zrozumiały zamieszczam screeny z opisem:

8.png

9.png

Ważnym aspektem tego systemu jest przesuwania SLa oraz także piramidowanie zleceń. O tym drugim będzie później. SLa stawia się z zgodnie z oporami i wsparciami z teorii świec japońskich, czyli z tym co opisałem w punkcie SR.

10.png

TP jest wyznaczany już uznaniowo. Zawsze przy połączeniu SR + Fibo, jednak uznaniowość polega na tym, że do końca nie wiemy która linia SR zatrzyma ruch, a która nie. Można grać bez TP (cały czas przesuwać SL po przebiciach kolejnych wsparć lub oporów) albo wyznaczyć jakiś 'sensowny'. Do tego potrzeba doświadczenia. Ważnym elementem systemu jest fakt, że w razie złego wyznaczenia TP można wejść, ponownie zgodnie z tym co napisałem wyżej (czyli jako nową pozycję).

Piramidowanie
W piramidowaniu nie ma nic szczególnego – zachowujemy się tak samo jak w punkcie powyżej. Kolejna pozycja jest dla nas tak jakby nową pozycją.
UWAGA! Pozycja poprzednia musi być zabezpieczona przed wejściem w pozycje kolejną.

Programy
Programy z jakiś korzystam, to MT4, w którym mogę na bieżąco oglądać wykresy. Fibotrader – bardzo dobry program do wyznaczania zgrupowań Fibo, a co najważniejsze darmowy ;) Oraz Amibroker, to już wg uznania, do analizy instrumentu bazowego pod kątem PA (SR, LT, etc). Spytacie pewnie po co mi aż 2 programy do tego samego. Otóż Amibroker posiada taką funkcję jakiej nie posiada MT4 (chyba, że jej nie znam), czyli wykresy logarytmiczne. A po co one? A po to, że analizujemy na początku WIG20, który w przeciwieństwie do kontraktów ‘widzi’ różnicę między wzrostem z 2000 pkt do 2100 pkt a z 1000pkt do 1100 pkt. Mówiąc prosto – tu się zarabia procenty, a nie punkty.

Dodatkowe metody
Czasem korzystam również z formacji harmonicznych, a także ze zwykłego PA (np. LT). O formacjach harmonicznych można m.in. przeczytać tutaj: http://bossa.pl/edukacja/AT/techniki/za ... nnacciego/

Przykładowe wejścia
Na koniec pokażę kilka screenów z mojej kolekcji wejść:

04[D].png

06[D].png

11[D].png

W powyższych screenach nie ma zaznaczonych zgrupowań Fibo dla SL, ponieważ były one wyznaczane na interwale M30, z którego zrezygnowałem, ponieważ tylko dodawał mi pracy, a te same poziomy można uzyskać na dziennym.

A na koniec wszystko to co powyżej w formie wideo:

Mam nadzieję, że mój system spodobał się. W razie jakichkolwiek pytań proszę pisać tutaj lub na pw czy skype. Zapraszam do pisania komentarzy i uwag. W weekend postaram się wrzucić moją wizję na najbliższe dni. Pozdrawiam, Kuba ;)

-- Dodano: So, 23-03-2013, 01:17 --

Niestety popełniłem pewien błąd w opisie, otóż w przykładowych wejściach dałem stare, w których jeszcze korzystałem nie tylko z SR (a nawet jeśli to tego tak nie nazywałem, jak na 1 screenie). W ramach rekompensaty wrzucę jeszcze dwa przykładowe wejścia oparte tylko i wyłącznie na SR:

2.png

1.png

Przepraszam za nieścisłość.

Wykorzystane screeny pochodzą z następnych źródeł:
- Steve Nison - Świece i inne japońskie techniki analizowania wykresów [screen 1]
- Paweł Danielewicz - Geometria Fibonacciego [screeny 2-5]
- źródła własne [pozostałe screeny]

Autor postu otrzymał pochwałę

Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Musisz się zalogować.

PostNapisane: So, 23-03-2013, 17:50 
Stały bywalec

Ciekawy wpis.
Także zaczynałem od akcji, a później FW20.
Osobiście bardziej preferowałem podejście i interwały Pawła Danielewicza z książki "Geometria Fibonacciego Praktyczny kurs inwestowania na rynkach finansowych". W książce mamy gotowy do zastosowania i dość dokładnie opisany system do gry na kontraktach na WIG20.

Tak swoją drogą Paweł Danielewicz zamieścił zestawienie tzw. liczb Fibonacciego (które Ty umieściłeś w swoim poście nie wspominając o tym - nieładnie).
Otóż, nie wszystkie z nich to liczby fibo, np. 0.500, czy 2.000. Są one stosowane w tzw. harmonic trading tylko dlatego, ponieważ statystycznie stwierdzono ich przydatność (patrz np. Scott Carney http://www.harmonictrader.com/). Niekoniecznie wszystkie są one przydatne do gry na FW20, co wiem z własnego doświadczenia.
Właściwe współczynniki powstają poprzez potęgowanie liczby Phi.

Całość systemu jak najbardziej godna uwagi.
Podziwiam także wytrwałość, jeżeli chodzi o pozostawanie przy FW20.

Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Musisz się zalogować.

PostNapisane: So, 23-03-2013, 18:17 
Stały bywalec

arkoni napisał(a):
Tak swoją drogą Paweł Danielewicz zamieścił zestawienie tzw. liczb Fibonacciego (które Ty umieściłeś w swoim poście nie wspominając o tym - nieładnie).

Racja, zapomniałem tego dopisać. Proszę modów o dopisanie na końcu pierwszego posta małej adnotacji:
Cytuj:
Wykorzystane screeny pochodzą z następnych źródeł:
- Steve Nison - Świece i inne japońskie techniki analizowania wykresów [screen 1]
- Paweł Danielewicz - Geometria Fibonacciego [screeny 2-5]
- źródła własne [pozostałe screeny]

arkoni napisał(a):
Osobiście bardziej preferowałem podejście i interwały Pawła Danielewicza z książki "Geometria Fibonacciego Praktyczny kurs inwestowania na rynkach finansowych". W książce mamy gotowy do zastosowania i dość dokładnie opisany system do gry na kontraktach na WIG20.

Na początku mój system był bliźniaczo podobny do tego o którym wspominasz, jednak w zbiegiem czasu ewoluował, aż osiągnął taki wygląd jak przedstawiłem powyżej. System Danielewicza opierał się m.in. na wejściach podczas sesji, czyli eliminował możliwość pracy bez dostępu do notowań przez cały dzień. Dodatkowo nie zgodzę się, że system był gotowy do gry - występowały w nim pewne luki, które musiałem dopracować samemu. Mimo, że bazowałem na jego systemie jedynce co mi pozostało, to zgrupowania zniesień. Formacji harmonicznych praktycznie w ogóle nie używam chyba, że już muszę.

arkoni napisał(a):
Podziwiam także wytrwałość, jeżeli chodzi o pozostawanie przy FW20.

Skoro coś działa, to po co z tego rezygnować? ;)

PostNapisane: So, 23-03-2013, 21:29 
Gaduła

Pochwały: 4
Cześć Kuba
Fajnie, że stworzyłeś ten temat, bo jak sam wiesz ostatnio trochę się poszarpałem z wigiem dwudziestym :)
Na początku mam mała propozycję upgrade'u tematu. Może byśmy zrobili tutaj wątek poświęcony kontraktom na indeksy giełdowe ?
Ostatnio zacząłem się interesować S&P DAX i FTSE i wg mnie koniecznością staje się wtedy BUND. Wielu może powiedzieć w tym momencie, że na obligacjach to emocje jak na rybach, ale nie w tym przypadku. Bund bardzo ładnie chodzi technicznie i do tego jest baaardzo płynny. Nie będę się przy tym upierał, ale jak go ostatnio obserwuję to średni dzienny wolumen jest 3 razy większy niż na edku (?!). I ciekawostka, że jest ujemnie skorelowany z DAXem. Więc wg mnie inwestując w jedno trzeba patrzeć na drugie. Ostatnio strasznie szarpie bundem, ale to przez cypr.

Nie mam jeszcze za bardzo doświadczenia z indeksami, ale powiem moje pierwsze postrzeżenia z nimi związane i jak to wygląda (przynajmniej u mojego brokera) cenowo
S&P jest o dziwo mało wolatylny, dzięki czemu można ustawiać wąskie SL.
FTSE jest też w miarę spokojny, a pipsy są 3 razy tańsze niż w przypadku S&P
DAX ma 2x droższe pipsy niż FTSE, ale wg mnie on może być najdroższy, bo miota nic jak szatan ;) tzn jest bardzo wolatylny

A jeżeli zostaniesz przy samym W20 to w graniu longterm to jakiś wpis będzie się pojawiał średnio raz na miesiąc :)

Drugi temat jaki chciałbym poruszyć to Fibo.
Sam podałeś dużo poziomów zniesień, a arkoni jeszcze dołożył. Czy to nie jest przesada ? Jeżeli ustawisz co 3 pkt jakiś poziom to na pewno kiedyś się odbije. Ja osobiście staram się używać tylko 38, 50 i 61%. A przeczytałem kiedyś teorię, że grubasy ograniczają się tylko do 50% ?

Pozdro

PostNapisane: So, 23-03-2013, 23:28 
Stały bywalec

zwykuy.gracz napisał(a):
Cześć Kuba
Fajnie, że stworzyłeś ten temat, bo jak sam wiesz ostatnio trochę się poszarpałem z wigiem dwudziestym :)
Na początku mam mała propozycję upgrade'u tematu. Może byśmy zrobili tutaj wątek poświęcony kontraktom na indeksy giełdowe ?
Ostatnio zacząłem się interesować S&P DAX i FTSE i wg mnie koniecznością staje się wtedy BUND. Wielu może powiedzieć w tym momencie, że na obligacjach to emocje jak na rybach, ale nie w tym przypadku. Bund bardzo ładnie chodzi technicznie i do tego jest baaardzo płynny. Nie będę się przy tym upierał, ale jak go ostatnio obserwuję to średni dzienny wolumen jest 3 razy większy niż na edku (?!). I ciekawostka, że jest ujemnie skorelowany z DAXem. Więc wg mnie inwestując w jedno trzeba patrzeć na drugie. Ostatnio strasznie szarpie bundem, ale to przez cypr.

Ja niestety tylko sprawdzam jak 'wyglądają' inne indeksy, ale na nich nie gram. Myślę, że jakbyś założył taki temat, to parę osób na pewno by się zainteresowało, przecież nie samymi walutami człowiek żyje ;) . Ja mam zamiar sprawdzić czy mój system działałby na daxie czy s&p, ale strasznie, to czasochłonne jest, więc za wiele jeszcze nie robiłem. Jak dojdę do jakiś konstruktywnych wniosków, to na pewno się podzielę.

zwykuy.gracz napisał(a):
A jeżeli zostaniesz przy samym W20 to w graniu longterm to jakiś wpis będzie się pojawiał średnio raz na miesiąc :)

Średnio pozycja trwa od tygodnia do czterech, dodatkowo jeszcze się piramiduje zlecenia, więc nie powinno być tak rzadko. Myślę, że parę razy w tygodniu powinien być wpis. Przy większych ruchach można nawet codziennie.

zwykuy.gracz napisał(a):
Drugi temat jaki chciałbym poruszyć to Fibo.
Sam podałeś dużo poziomów zniesień, a arkoni jeszcze dołożył. Czy to nie jest przesada ? Jeżeli ustawisz co 3 pkt jakiś poziom to na pewno kiedyś się odbije. Ja osobiście staram się używać tylko 38, 50 i 61%. A przeczytałem kiedyś teorię, że grubasy ograniczają się tylko do 50% ?

Ale ja nie wyznaczam Fibo, tylko patrzę jak się zachowują przy SR. Fibo jest do SR, a nie na odwrót. Fibo samo w sobie nie działa. Na koniec taka myśl ode mnie (oparta na doświadczeniu z Fibo):

FIBO JEST POMOCĄ, NIE SYSTEMEM

PostNapisane: So, 23-03-2013, 23:42 
Gaduła

kuba napisał(a):
Ale ja nie wyznaczam Fibo, tylko patrzę jak się zachowują przy SR. Fibo jest do SR, a nie na odwrót. Fibo samo w sobie nie działa. Na koniec taka myśl ode mnie (oparta na doświadczeniu z Fibo):

FIBO JEST POMOCĄ, NIE SYSTEMEM

Ja rozumiem, że fibo to tylko dodatek, sam go stosuję by się tylko utwierdzić w wejściu w trade.
Chodzi mi o to, że jak będziesz miał tak dużo poziomów to po wyznaczeniu oporu to nieważne gdzie to zrobisz zawsze fibo ci potwierdzi, że to dobry poziom.

P.S. nie mogę obejrzeć twojego filmu z YT bo dałeś go jako prywatny

PostNapisane: So, 23-03-2013, 23:57 
Stały bywalec

Dlatego trzeba przeczytać wątek Krisa od SR ;) Fibo jest tylko po to aby wiedzieć po jakiej cenie można sprzedawać/kupować po przebiciu SR. Jest jeszcze wersja agresywna (nie pokazywana tutaj) łapanie szczytów lub dołków i wtedy Fibo bardzo dobrze się sprawdza w ustalaniu SL.

Filmik już powinien działać. Jak nie, to napisz na pw.

PostNapisane: N, 24-03-2013, 13:44 
Pasjonat

Pochwały: 46
Bardzo fajny temat Kuba. Co najważniejsze modernizujesz strategię.
Będę obserwował dalsze wpisy, z miłą chęcią rozegram kilka setupów na swój sposób :) zobaczymy jaki będzie wynik.

Zwykuy.gracz możliwe, że strategia działa na innych indeksach, a możliwe, że nie, bynajmniej nie bez powodu temat brzmi SR + Fibo na FW20. Jakiś powód autor miał pisząc tylko o FW20 - to znaczy że obserwował i testował to.

Mieszanie wszystkiego w jednym temacie nie jest dobrym pomysłem, bo może popsuć jego jakość.
Co do ilości wpisów to zdecydowanie lepiej jeden treściwy na temat FW20 niż kilka odnośnie innych indeksów, które nie do końca będą się sprawdzały. Oczywiście nie stoi nic na przeszkodzie do założenia oddzielnego tematu i poprowadzenia go solidnie np: Strategie na indeksy giełdowe - gdzie można opisywać wszystkie indeksy i różne metody zagrywania co zapewne znajdzie wielu zwolenników.

PostNapisane: N, 24-03-2013, 22:11 
Stały bywalec

Cześć!
Jako że wielkimi krokami zbliża się kolejny tydzień, to chciałem na paru screenach pokazać jak to widzę:

1.png

Powyżej mamy przedstawiony indeks Wig20 oraz bardzo silne (moim zdaniem) wsparcie, które prawdopodobnie może zatrzymać spadki na jakiś czas. Gdyby jednak tak się nie stało możemy zajmować pozycję zgodnie z tym screenem:

2.png

Przy dotknięciu poziomu 2337 pkt na kontraktach można odpalać Ski, nie wcześniej. Warto również zauważyć, że obecnie baza waha się w przedziale od -3 do 3 pkt.

Teraz to co napiszę nie do końca tyczy się analizy na najbliższy czas jednak w pewien sposób przedstawię jak ja wyznaczam TP. Obecnie jestem na pozycjach krótkich. Z powyższych screenów (szczególnie ze screenu nr1) widać, że prawdopodobieństwo odbicia jest dość duże. Aby sprawdzić ważność tego poziomu przeprowadzam jeszcze dwa testy, oto one:

elliott.png

harm.png

Pewnie się zastanawiacie co on tu wrzuca. Poniekąd macie rację, ponieważ w swoim systemie nic nie wspomniałem o teorii fal Elliotta ani też o formacjach harmonicznych. Otóż są one tylko pewnym filtrem tego czy słusznie wyznaczam TP. Siła linii SR z pierwszego screenu jest tak duża, że jestem pewien, że chcę już targetować, jednak, dla potwierdzenia moich spostrzeżeń, staram się wykorzystać jeszcze dwie metody aby sprawdzić słuszność moich sądów. Gdyby jednak okazało się, że nie ma tam prawdopodobnej ani formacji harmonicznej ani pełnej piątki Elliotta wtedy też bym targetował, ponieważ tak mówi mój system i doświadczenie. Dlatego powyższe dwa screeny są tylko poglądowe i nie mają nic wspólnego z systemem. Jedni szukają opinii o swoich TP u bardziej doświadczonych graczy, ja szukam opinii u innych metod. Ale powtórzę raz jeszcze: dodatkowe potwierdzenia są tylko ciekawostką i nie wpływają w ogóle na system.

Głównym celem systemu jest przebijanie SR+Fibo, a nie odbijanie się, więc szukanie okazji do pozycji długich nie będzie zgodne z systemem.

p.s.
Pragnę przypomnieć, że notowania FW20 na platformach forexowych są 'przesunięte' o 1 pkt w dół. Jest to spowodowane faktem, że na tych platformach nie ma prowizji tylko jest spread. Ja używam do analizy danych z GPW, więc proszę na to uważać gdy ktoś chciałby korzystać z moich setupów.

p.s. 2
Dzisiaj późnym wieczorem, najpóźniej jutro postaram się wrzucić dokładny opis jak się tworzy zgrupowania Fibonacciego aby każdy mógł je wyznaczyć własnoręcznie.

PostNapisane: N, 24-03-2013, 22:35 
Gaduła

Cześć
możesz mi powiedzieć (odnoszę się do twojego pierwszego screena z przed chwili), jak to jest, że łapiemy te same dołki, a inne wyniki otrzymujemy ?
w20 D1.jpg

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Godziny sesji | Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]