Teraz jest N, 24-06-2018, 11:07

Godziny sesji | Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: N, 14-04-2013, 16:53 
Stały bywalec

arkoni napisał(a):
O ile w trakcie takich sesji ma to sens - alkoholik, aby móc się zacząć leczyć, musi przed samym sobą się przyznać, że jest chory, to w Twoim przypadku to jest epatowanie swoją chorobą.
Jesteś psychicznym ekshibicjonistą?
Po co katujesz swoją psychikę?

Widzisz jestem początkujący i wydaje mi się, że główny nacisk w zabawie z forexem jest kładziony na psychikę (ehh ten Elder). Zresztą ostatnie dwie wpadki są tego wynikiem. Dlaczego tu piszę o wszystkim? Bo jak przeglądam dziennik, od początku do końca to widzę jakie postępy zrobiłem, oraz jakie uczucia mną kierowały, kto wie może to dać później odpowiedź na pytanie co jeszcze robię źle. Zresztą co by nie mówić ten dziennik prowadzę dla siebie a nie publiczności ;)

arkoni napisał(a):
Zamiast dokonywać psychoanalizy może trochę statystyki - sprawdzałeś na jakich pozycjach, TF, parach walutowych najczęściej tracisz.
Jaki jest Twój faktyczny (nie zakładany) stosunek zysku do ryzyka.
Więcej, znacznie więcej statystyki, a mniej, znacznie mniej psychoanalizy.

Widzisz ostatnio przyglądam się paru nowym walutom, nie ukrywam może nie do końca znam ich możliwości, dlatego chcę to zawęzić. Jednak muszę ci przyznać rację ostatnio za dużo psychoanalizy, a za mało statystyki. Tak naprawdę nie wiem nawet które wejścia są pewniejsze, a które nie, robię to na czuja i nie mam swoich jakiś tam statystyk. Dobrze, że to poruszyłeś bo teraz wiem co będę robił przez następne trzy miesiące, tylko jeszcze muszę opracować założenia.
Niestety nie rozumiem co masz na myśli przez faktyczny stosunek zysku do ryzyka. Staram się, aby moje RR nie było mniejsze niż 1:3, jeżeli jest większe to dobrze! jak nie to nie gram.

arkoni napisał(a):
Grając na H4, ustawiasz 30 pipsowy SL, a tymczasem zmienność (ATR) w tym TF (dla różnych instrumentów) waha się od 70 do 140 pipsów - dziwisz się, że tak często łapiesz SL?

No 30 pips to jest standardowy, czasem jest mniejszy, ale częściej większy. Na przykładzie edka, średnio jedna świeczka ma 40 pips (dane z dwóch miesięcy). Ja staram się wyłapywać w setupie pinbara, gdzie stawiam zlecenie 5 pips nad nią i SL 5 pips pod nią (w przypadku zlecenia buy), stad bierze się u mnie SL, który uzależniony jest od świeczki(na tym opiera się moja strategia). ATR pokazuje ostatnio ruch 90 pipsowy na edziu, oczywiście w ciągu dnia. Tylko problem jest jak go rozumieć? bo ATR pokazuje średni ruch ceny, czyli w górę i w dół a nie w jednym kierunku (amplituda). Jeżeli ja na BF i PB próbuje złapać pinbara, lub engulfing, które są symbolem zmiany ruchu ceny, w miejscu konfluencji to oczekuję, że cena niżej nie spadnie, tylko ruszy w przeciwnym kierunku. Dlatego jakieś 60% ATR to jest możliwość zysku w ciągu dnia. Może czegoś nie wiem, więc jak masz inne doświadczenia to proszę oświeć mnie, może gdzieś robię błąd. Zresztą teraz opierając się o H4 to już nie wiem jak postawić SL no chyba nie walne z miejsca 90 pips.

arkoni napisał(a):
Kończysz przesuwanie SL na BE - nie słyszałeś o czymś takim jak ochrona zysków - jeżeli cena podchodzi pod TP, to przesuń SL bliżej celu, a skończysz przynajmniej z jakimś zyskiem.

Myślałem pod tym kątem, że rynek się zmienia i to może powodować bezużyteczność pewnych systemów. Może u mnie jest coś co teraz się nie sprawdza, a jeszcze pół roku temu spisywało się bardzo dobrze. Mam tu na myśli przesuwanie SL na BE, wiele razy to ratowało mi tyłek, a teraz w tych warunkach mnie hamuje, bo trajdy które powinien zamknąć na TP zamykam na BE a później cena wystrzeliwuje do miejsca gdzie było TP. Przykład z tego tygodnia GBPCHF. Dzięki, że na to zwróciłeś uwagę, mam pewien pomysł i chętnie zobaczę jak się sprawdzi.

arkoni napisał(a):
Przestań wszędzie szukać swojej winy - nawet nienaganne super sygnały często kończą się na SL i nie ma tu Twojej winy - tak to już jest, a po fakcie każde stratne zagranie wydaje się błędne i głupie - ważniejsze jest, czy było zgodne z systemem.

Widzisz problem polega, na tym, że człowiek postawi zlecenie w dobrym kierunku, tylko cena przejedzie mnie po SL i dalej kontynuuje w obranym prze zemnie kierunku. SL ostatnio się u mnie nie sprawdza, parę tygodni temu wszytko działało jak w zegarku, teraz to nawala. Ja oceniam dane zagranie tak, jeżeli cena leci w danym kierunku gdzie sądziłem tzn, że była to dobra decyzja. Jeżeli nie to szukam błędu, czyli zignorowania sygnału, czy źle zaznaczenia SR, SB, fibo itp. Wkurza mnie ostatnio, że wybieram coraz to lepsze setupy, z coraz to lepszym RR a mam beznadziejne rezultaty pomimo dobrze obranego kierunku.

arkoni napisał(a):
Jesteś początkującym, a już piramidujesz swoje pozycje - nie lepiej otwierać jedną pozycję, na jednej parze - to na pewno będzie mniej absorbować Twoją psyche.
Jaką część kapitału ryzykujesz? Jeżeli jest to nadal 5%, to zmniejsz ją do 0.5% - będziesz mógł dłużej się uczyć, mniejsza strata to mniejszy żal, a gdy już się otrzaskasz, to będziesz miał jeszcze kapitał do gry.

Nie wiem co rozumiesz przez piramidowanie, ja takich technik nie stosuje, albo nie znam takiej techniki piramidowania jaka jest podobna do mojej gry. Bywa, że stawiam dwa zlecenia w tym samym miejscu, gdy mam możliwość jego podzielenia, i gdy TP jest daleko, czyli nie osiągnę go w ciągu dnia.
Kiedyś wykorzystywałem 5% ale od stycznia to jest 3% niedługo to tylko będę grał jednym mikrolotem bo wyniki są okropne a statykę chciałbym jeszcze na tym koncie wyrobić.

Widzisz z tego co mi napisałeś to wydaje mi się, że forex jest bardziej do pokera, niż do tego co sobie myślałem. Czyli, że jest to loteria z rachunkiem prawdopodobieństwa.

Krzysiu → wiem, że tam była jeszcze jedna strefa, ale ja stosuję zasadę, że jak SD jest 2 razy przebijane, to odpuszczam sobie taką. Na początku jak zacząłem to stosować SD to mój wykres po prawej stawał się niebieski bez miejsca na ruch ceny, a cena się przecież poruszała. Ponadto ja wchodziłem na h4 a tu obraz już inaczej wygląda.

Sporo myślałem nad tym co napisaliście, wielkie dzięki za wskazówki, mogę mieć tylko nadzieję, ze dobrze je odczytuje. Pracuje nad tym jak stworzyć swoją statystkę, no cóż do wtorku jest jeszcze czas.

PostNapisane: N, 14-04-2013, 21:05 
Stały bywalec

Cytuj:
Niestety nie rozumiem co masz na myśli przez faktyczny stosunek zysku do ryzyka. Staram się, aby moje RR nie było mniejsze niż 1:3, jeżeli jest większe to dobrze! jak nie to nie gram.

Zakładasz, że stosunek zysku do ryzyka powinien wynosić 3 do 1, tzn., że TP umieszczasz w trzykrotnie większej odległości od ceny otwarcia niż SL.
Jakie jest jednak Twoje faktyczne poniesione ryzyko? Dodaj do siebie wszystkie straty i podziel sumę przez ilość stratnych wejść. To samo zrób z wejściami zakończonymi zyskiem., a następnie podziel jedno przez drugie, a będziesz miał swój faktyczny, historyczny RR. Jak bardzo różni się on od zakładanego. Czy jest przynajmniej większy od 1. Obdziera ze złudzeń, prawda?
Możesz także po prostu podzielić zyski przez straty.

ATR oblicza średni zakres ceny dla określonego interwału. Średni, a to znaczy, że może on być i większy i mniejszy.
Pinbary, S/D, S/R, Fibo, linie trendu, konfluencje... Wszystko to zwiększa Twoje szanse ale nie daje Ci pewności, że rynek nie zrobi czegoś nieprzewidywalnego. Dlatego właśnie stawiamy SL. Odnoszę wrażenie, że grasz w obrębie szumu, tzn. w obrębie zmienności jednej lub, co najwyżej, kilku świeczek. Tak naprawdę minimalny SL to 2*ATR. Minimalny. Taki SL pozwala w dużej części zagrań wykluczyć ewentualne wyrzucenie z rynku, gdy jakaś następna świeczka będzie odbiegała od średniej zmienności. Odnoszę wrażenie, że często Twój SL i TP mieszczą się w jednej takiej strefie (wynoszącej 2ATR) lub strefa pomiędzy SL i TP jest niewiele od niej większa. Każdy więc większy ruch wyrzuca Cię z rynku. Nie masz właściwie miejsca na BE. SL 30 pipsowy bardziej odpowiedni będzie dla M15, a ewentualny TP 90 pipsów realny do osiągnięcia w ciągu dnia. Co więcej - będziesz miał miejsce na przesuwanie SL. Jeżeli chcesz grać na H4 to SL powinien wynosić przynajmniej (dla EURUSD) 80 pipsów, a TP 240 pipsów powinien zakładać dłuższą grę niż jedna sesja (doba). Możesz stawiać SL pod pinbarem czy świeczką obejmującą, a zlecenie otwierające ponad nią ale nie możesz pominąć w tym zmienności danej pary w określonym TF, bo po prostu rynek szybko Cię wtedy skarci.

Mniejsza z piramidowaniem - definicję i wiele materiałów o tej technice gry znajdziesz w necie. Póki co nie stosuję tej techniki.
Chodzi mi o to, że łatwiej jest kontrolować jedną pozycję. Tylko jedną w ogóle. Dotyczy to szczególnie początków na FX i w szczególności daytradingu.
Taka gra mniej obciąża psychikę - masz z emocjami problem, a dodajesz im dodatkowe obciążenie? Dzielenie pozycji, to jak wyrywanie zęba na raty.

Eldera czytałem - stare dzieje, kiedy to było. Książka też zresztą wiekowa.
Radzę raczej przeczytać coś van K. Tharpa (np.: Giełda, wolność i pieniądze. Poradnik spekulanta) lub Grzegorza Zalewskiego.

3%!!!!!!!
To kosmos. Przynajmniej dla początkującego. Jeszcze raz polecam 0.5%.

Nie jestem jakimś guru rynków dlatego zaznaczam, że wszystko co napisałem to moje opinie i każdy może mieć inne zdanie. Oczywiście każdy, także ja, na własną odpowiedzialność :D

Naprawdę dobry dziennik, prowadź go dalej, a będzie on przydatny nie tylko dla Ciebie, ale także dla wielu początkujących i nie tylko. Także dla mnie.

PostNapisane: Pn, 15-04-2013, 13:19 
Stały bywalec

Dobra przez weekend wziąłem się do roboty, przygotowałem mały plan działania.

Moje zasady, które spisałem dawno temu, ulegną zmianie, z tego względu, że tworzę statystykę zagrań. Dlatego też będę musiał odłożyć zyski na bok przynajmniej na jakiś czas. W normalnych warunkach aby statystyka była miarodajna potrzeba 1100 prób. Jednakże ja mam parę jakości sygnałów a nie jeden, stąd wyrobienie 1000 zagrań dla jednego setupu jest trochę kłopotliwe. Jednego jestem pewien, jak wyrobię na każdym po tysiącu to biedny nie będę. Postanowiłem przyglądać się statystyką po osiągnięciu pełnych setek, czyli 100 i podsumowanie, 200 i podsumowanie itd., lub też na koniec kwartału czyli w tym wypadku pod koniec Czerwca. A oto plan działania.
Cytuj:
-Nie gram w poniedziałki i piątki.
-W poniedziałek robię rozpoznanie rynku, tzn. Patrzę jakie są dane ekonomiczne na cały tydzień. Jeżeli w ciągu jednego dnia leci pakiet z jednego państwa np. 6 danych z USA to nie gram tego dnia, lub na parach skorelowanych.
-W piątek przeglądam swoje zagrywki i wyciągam wnioski.
-gram na parach: EURUSD, GBPUSD, GBPCHF, AUDUSD.

I- Zarządzanie Kapitałem
-Zagrywam tylko 1 mikrolot na parę walutową i nie otwieram następnej na tej parze do puki mi owa nie zamknie pozycji.

II- Wejścia i wyjścia z pozycji
-Nie stawiam zlecenia 1h przed i po danych z danego kraju.
-Przeglądam wykres z TF Mn i W1, aby sprawdzić, czy cena ma miejsce na ruch, w którym kierunku mamy trend i czy nie podchodzi pod ważny SR.
-Następnie wchodzę na D1 gdzie szukam potencjalnych SD i badam nastrój rynku, a później przechodzę na H4, gdzie będę szukał miejsc do zajęcia pozycji (czyli BF i PB).
-h4 na tym TF będę szukał świecy sygnalnej gdy mój setup będzie „klasy 3”.
-h1 na tym TF będę szukał świecy sygnalnej gdy mój setup będzie „klasy 2”.
-15m na tym TF będę szukał świecy sygnalnej gdy mój setup będzie „klasy 1”.
-Gdy mam świecę sygnalną (pinbar, lub engilfing w setupie) ustawiam zlecenie:
a- 5 pips nad cieniem świecy (w przypadku buy)
b- SL wysokości 5 x spread (z racji tego, że nie gram na jednej parze), lub za strefą SD.
c- TP ustawiam tuż przed ostatnim dołkiem/szczytem (na wysokości otwarcia/zamknięcia ostatniej świecy).
-Szukam miejsca, gdzie RR będzie większe lub równe 1:3.

III-Setupy
Podzieliłem setupy na 3 klasy od najsłabszego do najmocniejszego.

-Klasa 1 obejmuje SD+dodatek lub SR+dodatek. Dodatkiem jest RN, LT lub fibo jest to słaby sygnał, dlatego ustawiamy zlecenia na H4
Zd2.jpg

ZD3.jpg

Zd4.jpg

Zd5.jpg

-Klasa 2, obejmuje SD+SR, ewentualnie + 1 dodatek. Tu sygnał powinien być mocniejszy, dlatego zlecenia szukam na H1.
Zd1.jpg

-Klasa 3 obejmuje SD+SR+ dwa dodatki, lub też SR z HTF (czyli W1 i MN) +dodatek. Tu sygnał powiem być mocny na tyle, że można zejść na m15 i tam poszukać konserwatywnego wejścia (dwa pinbary, lub retest).
Zd6.jpg

IV- Prowadzenie pozycji
-Brak pomysłu to chyba wyjdzie w praniu

Ocena wyników

Dałem trochę większy SL niż zwykle, ale nie większy niż po ostatniej dyskusji (czyli 90 pips). Chcę sprawdzić parę rzeczy tworząc tę statystykę, stąd też na zasadzie prób i błędów wybadam pewne prawidłowości.
W statystkach porównywane będą dane dotyczące ilości pips ugranych jak i straconych, ważna tu będzie też liczna tych wejść. Dodatkowo wstawiam dane o podjętych decyzjach tzn. jak decyzja jest dobra to wiadomo łapię TP, lub też wywala mnie z rynku ale cena mimo wszystko podąża w obranym prze zemnie kierunku i dochodzi do miejsca, gdzie wcześniej miałem ustawiony TP. Decyzje złe to kompletnie nietrafione, czyli cena leci w przeciwnym kierunku przebijając lokalny dołek/wzniesienie. Dlaczego taki podział? Liczba zajętych pipsów i pozycja odpowie mi na pytanie czy dane zagrania są zyskowne, a także jaki RR należy ustawić, aby wychodzić na plus. Dla osób obeznanych w pokerze dodam, ze wykorzystam wzór Sklankyego do obróbki danych. Decyzje potrzebne mi są do ocenienia ogólnie systemu. Potrzebuję dane na ile sygnały są wiarygodne,a dodatkowo pokażę mi też jak ma się SL do systemu. Aha i jeszcze pomyśle jak rozwiązać kwestie z właściwym stosunkiem zysku do ryzyka.
Statystka wygląda tak:

Klasa wejścia
liczba zarobionych pipsów/(ilość zajętych pozycji buy i sell)>< liczba straconych pipsów/(ilość zajętych pozycji) D decyzje dobre/decyzje złe

No i to tyle, dalej będę wklejał wszystkie wejścia no i zobaczymy jak to będzie wyglądać.

Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Musisz się zalogować.

PostNapisane: Pn, 15-04-2013, 15:10 
Moderator

Pochwały: 22
Pamiętaj, że stratna pozycja wcale nie jest zła, a jest elementem systemu.

Monitoruj np:

-ilość/godziny/dni pozycji
-Czas spędzony w minusie/na plusie
-profit factor ( stabilny/niestabilny )

Psychologia:
-koncentracja podczas zajmowania pozycji - myślałem o pozycji czy przeglądałem internet i przy okazji otworzyłem ?
-ilość czasu przed podjęciem decyzji - wyszukałem sygnał w minute czy już 4 godziny wcześniej go widziałem i czekałem na lepszą cenę ?

Z takich danych można wyciągać potem wnioski, a to że pozycja była stratna, ale gdyby Stop Loss był większy o 3pkt dla niej to byłaby zyskowna o niczym nie świadczy - co innego dla wszystkich pozycji. Oceniaj ogół nie pojedynczą transakcję.

PostNapisane: Pn, 15-04-2013, 15:41 
Stały bywalec

Pochwały: 1
Czytając twoje zapiski, mam wrażenie, że trochę przypominasz mnie zanim nie usłyszałem ciekawej rzeczy. To z filmy z Jacki Chanem: musisz być jak woda, przewidywalny, ale tworzący swój tor, najpierw naucz się danego stylu później stwórz własny.

Ja najpierw chciałem zaimplementować informacje z innych dziedzin życia do tradowania. Może najpierw trzeba nauczyć się czegoś, co już działa - skopiować - a później stworzyć coś pod siebie?

PostNapisane: Wt, 16-04-2013, 00:56 
Nowy użytkownik

Czesiu :)

Znowu tylko moje zdanie jako niezbyt doświadczonego tradera:

Po pierwsze: to dwukrotne przejechanie o którym piszesz: wydaje mi się że mylisz pojęcia: konsumpcja strefy (co masz zapewne na myśli), a stworzenie się poziomu swap (co miało w rzeczywistości miejsce).

Po drugie, to że grasz na H4 wg. mnie nie zwalnia Cię ze schodzenia na mniejsze TFy i doprecyzowania stref S/D.

Wg. mnie najlepszą radą którą mogę dać jest zrobienie następującej rzeczy: określić kilkadziesiąt/kilkaset poziomów S/D (na spokojnie, bez zajmowania pozycji), następnie popatrzeć jak cena stworzyła dany poziom, jak cena dojechała do danego poziomu, jak zareagowała, jak wygląda poprawne odbicie od poziomu S/D, jak wygląda i czym się charakteryzuje przebicie strefy itp. itd. Następnie zapisać sobie zrzuty ekranu wraz ze zrobieniem odpowiednich komentarzy i przeanalizowanie tego wszystkiego, a następnie wyciągnięcie wniosków. Chyba nawet o tym czytałem gdzieś tutaj na forum.

Jednak to tylko moje zdanie :)

PostNapisane: Pt, 19-04-2013, 17:19 
Stały bywalec

mkubuxk napisał(a):
Pamiętaj, że stratna pozycja wcale nie jest zła, a jest elementem systemu.

Monitoruj np:

-ilość/godziny/dni pozycji
-Czas spędzony w minusie/na plusie
-profit factor ( stabilny/niestabilny )

Psychologia:
-koncentracja podczas zajmowania pozycji - myślałem o pozycji czy przeglądałem internet i przy okazji otworzyłem ?
-ilość czasu przed podjęciem decyzji - wyszukałem sygnał w minute czy już 4 godziny wcześniej go widziałem i czekałem na lepszą cenę ?

Z takich danych można wyciągać potem wnioski, a to że pozycja była stratna, ale gdyby Stop Loss był większy o 3pkt dla niej to byłaby zyskowna o niczym nie świadczy - co innego dla wszystkich pozycji. Oceniaj ogół nie pojedynczą transakcję.

Muku, dzięki za wskazówki. W necie zmalałem coś takiego http://www.stopazwrotu.pl/tekst.php?tid=198 bardzo to mi się przyda do tego co robię. Odnośnie czasu spędzonego nad podjęciem decyzji to tego nie rozumiem, albo masz sygnał i wchodzisz albo nie masz i nie wchodzisz. Wyszukanie sygnału to inna bajka bo na nosze go systematycznie, świeczka zamyka się co h4 i co cztery godziny sprawdzam czy SR i SD są tam gdzie powinny być i czy coś nowego nie powstało.

Krzysiu -> masz rację!!! pomyliłem się.

Dziś piątek, czyli podsumowanie tygodnia.

...

I właściwie tyle można napisać, zero transakcji, bo dane, bo nie było sygnału bo co by nie mówić nie maiłem okazji do zagrania. Na razie monitoruje sytuacje i czekam na korekty.

Setny post idę to uczcić. :lol:

PostNapisane: Pt, 26-04-2013, 17:33 
Stały bywalec

No cóż kolejny tydzień bez wejścia. Nie dlatego, że nie było sygnałów, ale raczej RR był nieprzychylny, szczególnie mam tu na myśli kabla jak wystartował. Kabel miał wiele sygnałów, bo parę pinbarów i engulfing, ale jak człowiek mierzył SL to RR wychodziło 1:2 czyli kiepsko :/ Podobnie sytuacja na EURAUD czekałem na setup czekałem i jak doszło co do czego to się załamałem. GBPCHF wystartował jak rakieta, no cóż mogę tylko czekać na korektę, a kiedy ona nastąpi to naprawdę dobre pytanie. Edek mnie coraz bardziej rozczarowuje, wojna pozycyjna na całej linii, nie ma sygnału aby wejść, już 3 tydzień czekam i nic :/ straszne są walki, brak harmonii, brak fal, wszystko takie nie wiadomo jakie.
W takim tempie jaka układa się rynek ostatnio to będę potrzebował 10 lat, aby stworzyć statystykę.
Najgorsze jest to, że człowiek się jeszcze rozchorował na własne życzenie, przez co jeszcze bardziej jest rozdrażniony i niestety musi odejść od rynku.

PostNapisane: So, 27-04-2013, 11:12 
Stały bywalec

A ja bym chciał Ci pogratulować :) To naprawdę spore osiągnięcie kilka tygodni bez wejścia, lepiej poczekać i wejść raz a w porządny trend, a nie skakanie po parę pipsów.

A co do tego co napisałeś, Kabel będzie miał jeszcze sygnały, teraz po tak dużym wybiciu będzie jakaś mała korekta, retest i tam będzie okazja, tym bardziej, że już pokazał kierunek.
Na edku świat się nie kończy, a co do pary EUR-AUD, sam zagrałem, ale wycofałem się bo krążyłem w okolicach na zero, a na weekend to za mało żeby zostawić, Jaki sygnał był na tej parze???
Bo piszesz, że do czegoś tam doszło, owszem para odbiła się od dolnej linii kanału wzrostowego, ale mimo wszystko wciąż jest w konsolidacji - rysunek poniżej, bo może inaczej widzisz tę parę.

Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Musisz się zalogować.

PostNapisane: So, 27-04-2013, 13:26 
Pasjonat

Pochwały: 46
Co do EUR AUD to ja to widzę trochę inaczej.
Był breakout z LT, a obecnie pullback do LT i oporu oraz RN 1.2800 i Fibo 61.8
W tych okolicach może nastąpić odbicie w dół.

EUR AUD - W1 - 2013-04-27_131420.gif

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Godziny sesji | Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]