Teraz jest Śr, 18-07-2018, 04:38

Godziny sesji | Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: N, 27-01-2013, 01:11 
Stały bywalec

Postanowiłem założyć dziennik tradera na tym forum, ponieważ wydaje mi się być ono bardzo przyjazne. Liczę na to, że z pomocą cennych wskazówek doświadczonych traderów, moja przygoda z forex wreszcie zacznie przynosić regularny plon. A być może, i mniej doświadczeni skorzystają z tego dziennika.

Streszczenie swojej przygody z giełdą (częściowo powtórzone z któregoś postu na forum):
- dziecko hossy 2006-2007 (głównie fundusze akcyjne i zrównoważone na górce, potem akcje GPW + stopniowa rezygnacja z funduszy),
- pierwsze transakcje forex na rynku realnym ok. 2 lata temu (wirtualne konto niemal nie używane), gra na forex z przerwami (im większa strata tym dłuższa przerwa); totalny brak konsekwencji w działaniu, gra na surowcach pomimo świadomości większego ryzyka, impulsywne działanie typu nieprzemyślane wejścia "z ręki".
Obecnie:
- nadal na GPW ze zdecydowaną większością portfela
- pomimo niepowodzeń na forexie chęć zbudowania prostych, jednoznaczynych, konserwatywnych, skutecznych zasad i ich bezwzględnej realizacji.

Ocena samego siebie (posiłkując się „Giełda, wolność i pieniądze” Tharpa.)
Ile czasu dziennie mogę poświęcić forex 0,5h – 1,5h
Czy jest dużo spraw rozpraszających mnie w czasie prowadzenia transakcji? Bardzo dużo
Potrzebuję metody dokonywania transakcji, która pogodzi małą ilość czasu i rozpraszanie - tak
Ile czasu zajmuje mi praca nad systemem transakcyjnym a ile psychologiczna praca nad samym sobą i planowanie transakcji? 30% psychologia, 70% edukacja AT i praca na wykresach
Jak wyglądają moje umiejętności posługiwania się komputerem? Są bardzo dobre, lecz nie umiem programować
Jaka jest moja znajomość statystyki? Mierna
Jakie są moje silne i słabe strony, jeśli chodzi o psychologiczne predyspozycje do pracy nad systemami transakcyjnymi? Słabe: chęć udowodnienia rynkowi, że mam rację. Zbyt długie trzymanie stratnych pozycji bez SL aż do MC.
Jakie są moje silne i słabe strony pod względem dyscypliny? Silne: motywacja, chęć zgodności z planem biznesowym, chęć dowiedzenia sobie i innych że mogę zarobić na forexie. Słabe: brak konsekwencji nie trzymanie się zasad, włączanie emocji. Łapanie kilku srok za ogon (niepotrzebne rozpraszanie na różne strategie gry)
Czy mam skłonności do kompulsywnej spekulacji, czyli do ulegania gorączce spekulacji? Czy mam problemy z panowaniem nad emocjami, takimi jak lęk lub złość? Niestety tak.
Czego potrzebuję się nauczyć, aby grać na forex? Panować nad emocjami, ustalić i przestrzegać reguł gry. Ciągle się dokształcać - w psychologii inwestowania i w budowaniu strategii. Prowadzić dziennik.

Reguły gry
Transakcji zamierzam dokonywać na rynku forex, podstawowe 26 pary walutowe (24 bo bez USDHKD i EURCHF)
Ponieważ mam ograniczenia jeśli chodzi o czas jaki mogę poświecić na forex, planuję działanie na setup/trigger dla H4/H1 i D1/H4. Jeśli nie dam rady zrezygnuję z H4/H1, o ile na D1/H4 oczekiwana skuteczność i MM będą zgodne z zasadami.
Póki co ograniczam się do 2 - 3 strategii:
1. PA korzystając z opisu Strategii Intraday + Longterm (oczywiście z uwagi ma mój setup-trigger o intradayu raczej mowy nie ma)
2. SD; na razie korzystam tylko z gotowego wskaźnika pobranego z tutejszego forum i próbuję łączyć go z konfluencją z PA.
3. Próbuję jeszcze strategii „Breakout z LT”, ale to w ostatniej kolejności.
W najbliższych miesiącach nie zamierzam próbować nowych strategii, lecz dokształcać się w powyższych.

Początkowy SL: 5 pips + spread pod/nad świecą odwrócenia z TF-trigger. Po realizacji TP1 przestawienie SL na BE.
TP1 = 2,5 x SL. TP2 na kolejnych silnych oporach. TP3 dowolnie daleko, przestawianie SL – kroczące.
Na początek pozycję planuję podzielić na 3 wejścia, każde po 0,01 LOTa. Po pół roku sukcesywnej ciągłej skuteczności (3 mies demo i 3 mies real) wielkośc pozycji zgodnie ze wzorem WP=((DEPO x MM) / SL ) / P. Jeśli częstość transakcji i oczekiwana skuteczność będzie zbyt mała wejścia zgodnie ze wzorem dopuszcza się wprowadzić wcześniej.
ilość otwartych jednocześnie instrumentów: nie więcej niż 3; wymóg nie dotyczy jeśli do realizacji pozostało tylko TP3 na otwartych pozycjach.
Zakaz piramidowania (dopuszczone po 6 miesiącach sukcesywnych ciągłych zysków).
Bezwzględny zakaz uśredniania w dół.
Nie zawieranie transakcji 60 minut przed i 30 minut po najważniejszych (***) danych makro – trochę to się kłóci z regułą zleceń oczekujących. Na razie nie mam rady na ten zgrzyt.
Zlecenia oczekujące; dopuszczam wejścia z ręki ale nie mogą być one zasadą.
Otwieranie pozycji wyłącznie w pn-czw 9.20 - 20.00 (dotyczy tylko H4-H1).

Grafika na wykresach:
Kolorystyka linii w zależności od TF
MN – fioletowy
W1 – niebieski
D1 – zielony
H4 – żółty
Ewentualnie H1 - pomarańczowy

Oznaczenie SD:
Oznaczam tylko na H4 i D1, prostokątem linią kreskowaną. Kolorystyka jak przy S/R – zieleń – D1, żółty – H4.
Oznaczanie poziomów RN:
Generalnie co 100 pipsów, widoczność na H4 i niższych TF-ach. Linia kropkowana szara.

Po raz któryś już sobie mówię: dość, teraz już koniec z emocjami, biorę się w garść. Koniec ze stratami, tylko gra zgodnie z planem a w efekcie sukcesywne stabilne zyski pomnażające kapitał. Wierzę niezbicie, iż tym razem dopnę swego.

PostNapisane: N, 27-01-2013, 11:13 
Pasjonat

Pochwały: 46
Witaj, możesz grać strategię którą opisałeś nr 1) z H4/h1 nie ma problemu. Sygnały odbicia bedą mocniejsze i SL bedzie troche wiekszy tylko wtedy to juz bardziej bedzie longterm. Podobnie. D1/H4 to już klasyczny longterm, ale zasady ze ztrategi działają.
Co do TP1 to nie da się określić go tak na stałe na 2,5x SL. Tp1 okreslasz na podstawie wolnej przestrzeni dla ceny. Potem czekasz na sygnał odbicia i masz wielkosc SL po czym obliczasz RR jeśli jest zgodne z Twoimi zasadami to składasz zlecenie.
Co do zagrywania kolejnych zleceń pamiętaj o korelacji crossów oraz o tym żeby nie dublować podobnych par.

PostNapisane: N, 27-01-2013, 11:28 
Stały bywalec

Pochwały: 1
No właśnie FX-kris jak to z tymi korelacjami , jedni mowią "dla mnie korelacje nie istnieją" inni "nie otwieram 2 pozycji w tym samym czasie bo prawie wszystko jakos tam skorelowane" . Ja sobie myślę że jak masz zarabiajacy system to w skali wielkich liczb mimo wszystko nie powinno sie aż tak patrzeć na korelacje bo to prawda że czasem umoczysz po 2-3 transakcje na raz na skorelowanych ale potem te 2-3 na raz mozesz zarobić wiec w skali wielkich liczb to sie bilansuje , ja osobiscie gram bardzo krótkie tp = rr 1-1 i zauwazam ze nawet jak mam po 3 transakcje na euro otwarte to rzadko kiedy wszystkie 3 stukna mi w sl - przeważnie przynajmniej jedna zdązy uderzyć w tp zanim nastapi gwałtowny zwrot a zdarza sie ze 3 naraz uderzaja w tp jak jest silniejszy ruch - jak to wiec jest z korelacjami , nie warto czasem rozwazyć otwarcie 2-3 pozycji skorelowanych?

PostNapisane: N, 27-01-2013, 13:14 
Pasjonat

vicki napisał(a):
No właśnie FX-kris jak to z tymi korelacjami , jedni mowią "dla mnie korelacje nie istnieją" inni "nie otwieram 2 pozycji w tym samym czasie bo prawie wszystko jakos tam skorelowane" . Ja sobie myślę że jak masz zarabiajacy system to w skali wielkich liczb mimo wszystko nie powinno sie aż tak patrzeć na korelacje bo to prawda że czasem umoczysz po 2-3 transakcje na raz na skorelowanych ale potem te 2-3 na raz mozesz zarobić wiec w skali wielkich liczb to sie bilansuje , ja osobiscie gram bardzo krótkie tp = rr 1-1 i zauwazam ze nawet jak mam po 3 transakcje na euro otwarte to rzadko kiedy wszystkie 3 stukna mi w sl - przeważnie przynajmniej jedna zdązy uderzyć w tp zanim nastapi gwałtowny zwrot a zdarza sie ze 3 naraz uderzaja w tp jak jest silniejszy ruch - jak to wiec jest z korelacjami , nie warto czasem rozwazyć otwarcie 2-3 pozycji skorelowanych?

Korelacja to korelacja czasami wartości % zmieniają się, ale co do tego, że istnieje nie ma co dyskutować.
Jeśli nie istnieje to Polecam założyć dwie pozycje na EUR USD i USD CHF obydwie w tą samą stronę (czyli buy lub sell). Jak grasz longterm, a nie zwracasz uwagi na korelację to będzie kiepsko. W intraday raz się uda, a raz nie.
Każdy ma inny system bo każdy jest inny, jeśli Twój sprawdza się to najważniejsze.

Powiem tylko, że jeśli otwierasz na raz 3 pozycje to musisz zmniejszyć ich wielkość bo wtedy tworzy się zabójcze MM. Jeśli tego nie robisz to prędzej czy później wyzerujesz depo bo grasz za dużym % MM po drugie przy RR 1:1 musisz mieć dobrą skuteczność na poziomie powyżej 70 %, a najlepiej 80% żeby miało to ręce i nogi. Dodatkowo przy wielu pozycjach o ile nie zmniejszasz MM dzieląc na każdą z nich swojego %MM to masz duże DD. Przy tak niskim RR jedynym sensownym rozwiązaniem jest używanie martyngału co oczywiście prowadzi do zwiększenia ryzyka %MM i w bliższej czy dalszej perspektywie ZERO na Depo. Wszystko musi być odpowiednio zbilansowane.

Tak już po za konkursem dodam od siebie, że ten sposób w który tradujesz może sprawdzić się tylko w trendzie, bo wtedy można otworzyć na podobnych parach wiele pozycji i ciągnąć je up lub down. Tylko nadchodzi ta niemiła chwila gdy wpadamy w konsolidację i wtedy takie wielopoziomowe crossowanie wykańcza Depo.

Ja używam prostej zasady nie składam zleceń na podobnych crossach w tej samej chwili czyli jak gram EUR USD i mam niezabezpieczoną pozycję to nie gram na GBP USD itd żadne crossy z EUR i USD w parze. Jak gram GBP JPY to nie gram EUR JPY itd.
Wszystkie inne zabiegi powodują nadwyrężenie MM(chyba ze podzielimy pozycję odpowiednio do ilości wejść) tylko po co pilnować 3 pozycje jak można jedną. Po drugie łatwo się pogubić szczególnie jak ktoś zaczyna rynkiem Forex.

Oczywiście wytrawni gracze tradują nawet na różnicach w rozjazdach między korelacjami, ale to już inna technika i wymaga sporo uwagi i doświadczenia.

PostNapisane: N, 27-01-2013, 16:04 
Stały bywalec

Pochwały: 1
Kris przy rr 1-1 wystarczy skuteczność > 50 % by zarabiało oczywiscie im wiecej tym lepiej , 80% to dla mnie marzenie - moze kiedys .... trzeba mieć nadzieje.
Z tymi korelacjami jest problem z ich siła czasem pary są lekko skorelowane a czasem mocno ale to cały czas sie zmienia.
Fakt eur i chf ogromnie skorelowane dlatego nie gram wogóle na chf. Ja tez nie mam watpliwosci ze ilość [przy zachowaniu wysokiej jakości] ma gigantyczne znaczenie.Szybszy % składany grając wiecej [opłacalnych] niż grajac mniej , ale tak jak mówiłeś trzeba sie liczyc z okresowymi większymi dd przy graniu skorelowanych par - konia z rzedem temu kto z tego znajdzie dobre rozwiązanie

PostNapisane: N, 27-01-2013, 16:37 
Stały bywalec

Jeśli już mowa o korelacjach to ciekawa sytuacja jest pomiędzy EUR i GBP. Zwykle idą w jednym kierunku, a w ostatnich tygodniach są odwrotnie skorelowane. Może to zbyt daleko idące prognozy, ale EUR GBP jest teraz na oporze z W1 = ~0,85 i być może odwrotna korelacja zmierza ku końcowi, przynajmniej na jakiś czas. Czy oznaczałoby to wzrosty na GBP, spadki na EUR czy też konsolidację na obydwu parach - tej oceny się już nie podejmuję.

PostNapisane: N, 27-01-2013, 16:50 
Pasjonat

Ja obstawiam wzrosty na GBP USD (kabel lezy na wsparciu) oraz wzrosty na EUR USD jak przebija w dodatku opor z W1 to lecimy up do 1.38-1.40.

PostNapisane: N, 27-01-2013, 20:00 
Stały bywalec

Cytuj:
Kris przy rr 1-1 wystarczy skuteczność > 50 % by zarabiało oczywiscie im wiecej tym lepiej , 80% to dla mnie marzenie - moze kiedys

Pozwolę sobie na rozwinięcie tematu "skuteczności" - nie mam pewności czy piszecie dokładnie o tym samym. To mój dziennik i traktuję ten wątek /nie wiem czy słusznie i co na to moderator/ nieco luźniej niż wątki ogólne. Obecnie jestem w trakcie lektury "Giełda, wolność i pieniądze" Tharpa gdzie podjęty jest temat oczekiwanej skuteczności. Między innymi wskazuje na to, że nie jest to tym samym co "trafność".
Przykład trafności 60 procentowej: zawarłem 10 transakcji, w tym 6 przyniosła zysk, a 4 stratę.
Na skuteczność wpływa też względna wielkość zysków i strat. np. jest istotna różnica, jeśli przy zainwestowanym dolarze zyskał będę średnio 2 dolary, a tracił średnio 1 dolara.
Dodatkowo na skuteczność wpływ ma też koszt i częstość transakcji.

PostNapisane: N, 3-02-2013, 15:28 
Stały bywalec

Oczekiwane, wybrane setupy na najbliższy tydzień.
eur usd h4.png

usd jpy h4.png

eur gbp h4.png

nzd jpy h4.png

Ze względu na to, że nie mogę kontrolować sytuacji na bieżąco, ustawię sobie alerty sms, blisko poziomów S/R:
EUR USD < 1,3508
USD JPY < 91,5
EUR GBP < 0,8615
NZD JPY < 76,55
Alerty ustawię jutro rano, żeby nie budziły mnie w nocy :(
Trochę mało tych potencjalnych setupów, pewnie znowu żaden się nie zrealizuje, albo na trigger nie będzie czystej sytuacji.

Dodatkowo pod obserwacją:
GBP USD S
USD CHF S
GBP JPY L
Na tych parach też widzę potencjalne setupy, jednak o mniejszej ilości miejsca dla ceny, więc RR 1:2,5 trudniej będzie spełnić.

Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Musisz się zalogować.

PostNapisane: N, 11-10-2015, 18:26 
Stały bywalec

3 wejścia na umocnienie dolara. GBP i NZD jeszcze mają uzasadnienie ale na AUD wygląda na łapanie noża. Ah te emocje.
Pozycje pozostawione na weekend.
Przechwytywanie.PNG

Przechwytywanie2.PNG

Przechwytywanie3.PNG

Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Musisz się zalogować.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Godziny sesji | Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]