Teraz jest Wt, 17-07-2018, 13:10

Godziny sesji | Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn, 25-05-2015, 00:01 
Stały bywalec

Witam,
zakładam dziennik. Robię to ze sporymi obawami, ale tak postanowiłem już wcześniej. Problem mam taki, że po kilku miesiącach zysków, oddaję całe profity w tydzień. Banalne, ale bolesne i prawdziwe. Nie jestem dobry w uzewnętrznianiu się, ale jeszcze bardziej nie lubię się poddawać. Dlatego postanowiłem wcześniej, że jak jeszcze raz wtopię to założę dziennik, żeby spróbować w ten sposób pokonać swoje demony :)
Cel
Mam nadzieję, że przez prowadzenie dziennika będę bardziej się kontrolował. Mam nadzieję, że poprawie błędy i ustrzegę się chwil szaleństwa. Liczę na konstruktywną krytykę i merytoryczne dyskusje dotyczące poszczególnych elementów układanki. Ostatecznie jak polegnę to, mam nadzieję, że ktoś mi wskaże dlaczego :) Ogólnie celem jest nauka i to aby każdy trade był dobrym tradem (niekoniecznie zakończonym profitem).
Obawy
Nie wiem jak pokazywanie zagrań na mnie wpłynie. Może być tak, że będę robił jeszcze większe głupoty, ale przynajmniej to sprawdzę i poznam kolejną część siebie. Modyfikuję też moje wcześniejsze granie, żeby ustrzec się tych samych błędów i będę starał się grać ze zleceń oczekujących i też nie wiem jak to wpłynie na efekt końcowy.
Dlaczego tutaj?
Od razu przyznam, że nie przerobiłem wszystkich systemów świata i dosyć szybko trafiłem na to forum. I przyznaję, że prawdopodobnie najwięcej się tutaj nauczyłem. Podoba mi się atmosfera, która tu panuje, poza ostatnimi miesiącami, kiedy nazbierało się trochę spamu niestety.
Jak gram?
Gram raczej prosto i bez fajerwerków. Określam trend i interesujące mnie lokacje (poziomy/obszary).
Czekam na reakcję na tych poziomach, np. świece momentum w moim kierunku i szukam wejścia na korekcie.
1) Określam trend:
- swingi
- reakcje na bazy
- pomocniczo porównywanie impulsów i kanały cenowe
2) Określam lokacje(z wyższych TF'ów MN1/W1/D1):
- SR
- SD
- Fibo (tylko przedział 50-61,8% w ramach szukania końca korekty impulsu)
- rzadziej formacje cenowe czy powroty do konsolidacji (po wybiciu)
3) Wejście
W ramach tego dziennika będę chciał wchodzić ze zleceń typu limit, rzadziej typu stop. Kiedyś nimi grałem i nie było źle, potem stwierdziłem, że przez to odbieram sobie kolejną szansę na selekcje wejść, ale z czasem okazało się, że moje palce mają niewiele wspólnego z dobrą selekcją.
Zazwyczaj po reakcji na określonym poziomie będę ustawiał zlecenia limit na korekcie. Reakcją poza momentum, może być też np. formacja cenowa na niższym interwale.
Dopuszczam zagrania przeciwko trendowi w szczególnych przypadkach, np. po false breaku.
4) Prowadzenie pozycji
W ramach dziennika ograniczę je do ewentualnego przejścia na BE po odpowiednim ruchu w moim kierunku lub do wyjścia z ręki w razie danych lub ewidentnemu ruchowi w kierunku mojego SL'a.
5) Wyjście
Zdefiniowany od razu poziom TP.
6) MM
Ogólnie staram się grać z SL<50 pips i łapać ruchy 100/200 pips w zależności od pary i aktualnej zmienności. Żeby to wszystko miało jakiś sens, założę na dniach konto z 3000 zł i podepnę pod myfxbooka. Początkowo będę grał stałą stawką 0,05l.

To tak ogólnie tytułem wstępu. Chciałbym uszczegóławiać poszczególne elementy układanki przy okazji kolejnych tradów.

PostNapisane: Wt, 26-05-2015, 01:40 
Stały bywalec

Podpiąłem konto pod myfxbooka i o ile wszystko zrobiłem ok to powinno działać:
http://www.myfxbook.com/members/gientek ... ka/1258641

Wolałbym to wkleić do pierwszego posta ale nie mogę znaleźć opcji edycji :/

Jeśli chodzi o nowy tydzień to widzę go tak:
- po zeszłotygodniowym umocnieniu dolara, najsłabiej moim zdaniem wypadły EUR i AUD
- całkiem znośnie radził sobie GBP
- na ciekawych poziomach do sprzedaży znajdują się EURNZD, AUDNZD (nie widać za bardzo siły nowozelandczyka) i CADJPY
- będę obserwował też USDJPY bo zbliża się do górnej bandy i USDCAD bo po False Breaku w ciekawym miejscu zbliża się do
spodu boxa z którego się jakiś czas temu wybił (okolice 1,24)
- najkorzystniej dla mnie wygląda sell na EURJPY, GBPJPY (chociaż mam obawy co do sprzedawanie GBP, chyba że w ramach chwilowego odreagowania) i EURCAD

Oczywiście to co tu wypisuje to czyste hipotezy i już na przyszłość zaznaczam, że jak kiedyś się rozpędzę i napiszę coś w stylu " funt pójdzie up" to w domyśle zawsze jest " moim zdaniem funt może pójść do góry ale nigdy nic nie wiadomo" :)

Pozdrawiam i udanego tygodnia

Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Musisz się zalogować.

PostNapisane: Wt, 26-05-2015, 22:57 
Stały bywalec

Pierwsza pozycja w grze...CADJPY sell

Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Musisz się zalogować.

PostNapisane: So, 30-05-2015, 23:54 
Stały bywalec

Zestawienie tygodnia:
CADJPY SELL ~BE
EURCAD SELL ~BE
AUDNZD SELL SL
EURJPY SELL 2XSL

PostNapisane: Cz, 4-06-2015, 22:51 
Stały bywalec

Muszę się przyznać, że zabrałem się za ten dziennik od dupy strony. Wymyśliłem sobie, że będę grał normalnie ale aby zachować dyscyplinę i nie ulegać emocjom to będę grał ze zleceń typu limit i nie modyfikował niczego w trakcie. Zamienienie jakiegoś elementu na inny i wyrzucenie jeszcze innego i liczenie na to, że będzie dalej grało było niepoważne.
Dlatego przemyślałem to na spokojnie i doszedłem do wniosku, że chcę stworzyć strategię, która będzie bazowała na zleceniach typu limit z ustalonym SL i TP, bez modyfikacji w trakcie. Wychodzę z założenia, że chce stworzyć to pod siebie , żeby mi pasowało. Jako że pracuję i mam około 2 h na sprawy forexowe dziennie to tym bardziej będzie to odpowiednie. Chciałbym też stworzyć to możliwie jak najbardziej jednoznaczne.
Więc dane wejściowe są takie:
- tylko zlecenia typu limit
- ustalone TP i SL
- brak modyfikacji
- jednoznaczne wejścia z jak najmniejsza dozą wolnej interpretacji
Kolejny etap moich przemyśleń prowadzi do pytania gdzie ustawiać limity?
Doszedłem do wniosku, że sprawą kluczową dla mnie będą impulsy.
Skoro impulsy to widzę dwie opcje:
1) badać zachowanie ceny przed impulsami i wejść wyprzedzając impuls
2) wejść na korekcie impulsu

Skoro chcę grać z limitów to opcja nr 2 sama się nasuwa.

Można to nazywać różnie, ale wydaję mi się, że charakterystyka wykresów jest podobna: impuls - korekta - impuls itd. Oczywiście impulsy w obie strony, korekty w różnych formach, jakieś dodatkowe konsolidacje ubrane w różne formacje cenowe...ale wygląda to właśnie podobnie. Co zdobywa "teren" na wykresie ? Właśnie impuls. Jest on też widoczny na wykresie gołym okiem. Można też dorobić teorię ,że jest on odzwierciedleniem ruchów i decyzji tzw. dużych graczy. Druga sprawa jest taka, że zastanawiałem się nad ustawianiem SL...chcę grać z limitu i jednoznacznie ustawiać SL, gdzie go ustawić ? Jedyna opcja, która przychodzi mi do głowy i mnie satysfakcjonuje to chować SL za impulsem.
Tylko teraz pytanie, czym jest impuls?
Przychodzą mi do głowy 3 opcje:
- świeca wyraźnie większa od wcześniejszych
- sekwencja kilku/kilkunastu świec w jednym kierunku
- impuls jako fala

Kolejna sprawa, co charakteryzuje impuls? jakimi danymi można go opisać?
Pierwsze skojarzenia:
1. zasięg
2. "szybkość"
3. pochodzenie (np. czy wychodzi z konsolidacji?)
4. czas pomiędzy kolejnymi impulsami
5. sekwencje występowania impulsów
6. ....
Pozostaje jeszcze kwestia zachowania ceny po wystąpieniu impulsu.
Przychodzą mi do głowy takie warianty:
1. impuls nie podlega korekcie, tylko krótki przystanek i jazda dalej
2. korekta do jakiegoś poziomu/ zniesienie impulsu np. 50 %
3. korekta do jakiegoś poziomu, ruch w kierunku impulsu, następnie powrót, fałszywe wybicie i dopiero właściwa jazda zgodna z kierunkiem (przykład w załączniku)
4. zniesienie całego impulsu, fałszywe wybicie i jazda zgodnie z kierunkiem impulsu
5. zanegowanie impulsu, zniesienie go całkowicie
I żeby to wszystko miało ręce i nogi to powinienem to zbadać statystycznie (typy, cechy charakterystyczne i zachowanie ceny po impulsie) żeby wyłapać pewne zależności, nałożyć odpowiednie filtry i zwiększyć swoje szanse. Kiedyś już się za to zabrałem, ale pod innym kątem i niestety nie skończyłem. Biorąc pod uwagę mój niedobór czasu może to potrwać miesiącami. Należy też to ubrać w odpowiednie ramy czasowe.
Spisałem to tutaj, żeby mi nie uciekło. Pewnie z czasem będą to jakoś uzupełniał.

PostNapisane: Pt, 5-06-2015, 00:00 
Pasjonat

Pochwały: 46
Te wszystkie założenia masz ciekawe. Sporo tego wypisałeś i tak jak już określiłeś zajmie Tobie to wiele miesięcy zanim przeprowadzisz jakieś testy. Na dodatek potem wyjdzie, że po pewnym czasie rynek się zmienia i te założenia, które były fajne np kilka miesięcy lub nawet lat temu dziś już się nie sprawdzają.

Dlatego technika zagrywania, która ogranicza się do minimum z jak najmniejszą ilością kombinacji oparta na tych podstawowych założeniach, które działają od wielu lat - działa najlepiej.

Z tego co pokazujesz zagrania to mam wrażenie, że są jakoś dziwnie planowane.

Masz sporo wiedzy, ale błądzisz bo nałożyłeś sobie zbyt wiele najdrobniejszych zasad, które mogą wprowadzić dużo zamieszania w Twoim tradingu. Jak zaczniesz to analizować to pogubisz się straszliwie takie jest moje zdanie. Dodatkowo próba wejść ze zleceń limit wymaga już bardzo dokładnej analizy i mocno sprecyzowanego stylu zagrywania bo inaczej będą wtopy ponieważ cena nie zawsze pokazuje w jakim kierunku będzie szła. Zlecenia stop dają nam przewagę, że dany impuls faktycznie wystąpił został zrealizowany i prawdopodobieństwo jego zanegowania jest mniejsze niż przebijanie SR bez impulsów zwrotu ceny.

Oczywiście zlecenia limit są bardzo fajne, ale jeśli są odpowiednio ustawiane = ciasne SL oraz duże RR i sprawdzają się najlepiej przy SD tylko to wszystko jest ściśle powiązane z poprawną analizą i odpowiednią techniką zagrywania.

Aby to wszystko okiełznać może spróbuj mocniej skoncentrować się na kierunku zagrań i miejscu oraz SR w którym będziesz szukał wejścia w odpowiednim kierunku( zawsze w jedną stronę). Nigdy nie wyprzedzaj rynku jak nie masz pewności lub potwierdzenia lepiej czasem wejść później w pozycję niż stracić 2lub3 razy SL z wejść limit. To co robisz to takie strzelanie na ślepo, że tu i tu będzie zwrot ceny.

1) trend
2) SR
3) miejsce wejścia
4) impuls na który będziesz wchodził, ale prosty do zidentyfikowania, a nie stos założeń.

Wszystkie te 4 punkty wymagają trochę doświadczenia w analizie wykresu. Większość osób przechodzi od razu do impulsów, a zapomina o podstawach jak trend (swingi ) i SR, które są piekielnie ważne i jak widać na większości analiz przedstawianych w dziennikach błędnie interpretowane.

Może powstawiaj do dziennika trochę analiz i pozaznaczaj miejsca gdzie będziesz szukał wejść, wtedy można to jakoś omówić i może jakoś uda się coś podpowiedzieć. Jak wstawiasz same zagrania to jest już tylko wynik Twojego analizowania i działania, które może być spowodowane podstawowymi błędami z tego co widzę po tym co wstawiłeś.

PS sugeruje na początku zrezygnuj z nanoszenia SR za pomocą linii poziomych a zamień je na narzędzie " linia trendu" z użyciem wizualności na odpowiednich TF żeby SR nie nakładały się na siebie. Niestety linia pozioma kreśli się po całym ekranie na każdym TF i może wprowadzać w błąd. Kiedyś to opisałem w tym temacie zerknij może się przyda viewtopic.php?p=3295#p3295

PostNapisane: Wt, 9-06-2015, 20:22 
Stały bywalec

Dzięki za cenne uwagi. Trochę się nad tym zastanowiłem na spokojnie i przyznaję, że sporo racji jest w Twoich słowach. Sporo moich problemów wynika z mieszania kilku koncepcji i pomysłów na trading. Jak coś ma być jak najmniej intuicyjne to musi być jak najprostsze.
Tematyki impulsów nie porzucam ale będą ją sobie spokojnie analizował i może z czasem ta wiedza mi się przyda.
Co do SR to zazwyczaj robię to trochę inaczej niż ty. Często korzystam z wykresu liniowego na podstawie którego określam poziom i potem go trochę zaokrąglam lub nawet przesuwam do najbliższego RN. Oznaczam linią ale traktuję jako obszar. Z tego co pamiętam to robisz to bardzo precyzyjnie, raczej po maxach/minach świec i opierasz te poziomy na "świeżych" swingach bardziej niż na historycznych. Kwestia do przemyślenia.
Jeśli chodzi o samo oznaczanie to pewnie też masz rację ale to już u mnie bardziej kwestia przyzwyczajenia. Poza tym oznaczając linią widzę ten poziom z prawej strony opisany liczbowo i do tego się przyzwyczaiłem. Dodatkowo mam pewne spaczenie zawodowe i irytuje mnie to, że używając LT linia nie jest nigdy do końca pozioma czy pionowa :)
W załącznikach kilka wg mnie ciekawych miejsc do obserwacji. Niektóre na dłuższy dystans. Jeśli uważasz je za błędne, śmiało wytykaj. Krytyki się nie boję a chodzi mi głównie o to żeby się nauczyć.
W załączniku też mój ostatni SL na USDCAD.. może trochę za wcześnie i można się przyczepić do ustawienia SL ale ogólnie tak chciałbym grać. W związku z tym tradem zastanawiam się nad przechodzeniem względnie szybkim na BE. Ma to podstawowy plus jakim jest ochrona kapitału ale poza tym to same minusy :) Można szybko ustawiać BE a potem ewentualnie szukać ponowienia ale z tym tez jest różnie. Można już nie dostać szansy na wejście.

PostNapisane: Wt, 9-06-2015, 22:00 
Pasjonat

Pochwały: 46
USD CAD - H1 ciekawe miejsce poprowadź LT z D1 oraz zobacz jaki trójkat powstał i jest z niego wybicie. powinni wrócić i testowac ten poziom co zaznaczyłeś. EUR JPY tez ok ale raczej nie wróca w to miejsce już.

Pozostałe to zagrania pod prad oraz ze źle wyznaczonymi SR.

Co do przechodzenia na BE to jestem tego zwolennikiem ale ja najpierw realizuje cześć zysku a potem ustawiam na BE. Za wczesne ustawianie BE moze spowodować że stracisz masę dobrych tradów. Cena musi mieć trochę luzu. Często nawet po wybiciu wraca w to samo miejsce i wtedy trafia Twoje BE a potem leci w dobrym kierunku ale już bez Ciebie.

PostNapisane: N, 5-07-2015, 15:34 
Stały bywalec

Pochwały: 1
Taka mała podpowiedź ;)

Godziny sesji | Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]