Teraz jest Wt, 19-06-2018, 00:35

Godziny sesji | Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr, 19-12-2012, 13:47 
Administrator

Pochwały: 2
Zegarek uważany jest za jedyną biżuterię dla mężczyzn. Wiele modeli ma bardzo ciekawą historię, wiele egzemplarzy pomimo powszechnej elektroniki korzysta z wyrafinowanych werków, które jednak dokładnością niewiele ustępują współczesnym kwarcowym mechanizmów. Sam jestem kolekcjonerem tych wyrafinowanych urządzeń. Jeśli są na forum jacyś miłośnicy zegarków to zapraszam do prezentowania swoich kolekcji, wymieniania myśli oraz opinii.

Na początek mój ulubiony z współczesnych, czyli następca legendarnego Poljota Strela. Trochę historii:

Cytuj:
Konstrukcja tych modeli opiera się na klasycznej serii stopera "Strzała", rozpoczętej w 1959 roku.
Reedycja jest jak najbardziej zbliżona do prototypu, przy czym różnica polega na rozmiarze oraz na zastosowaniu nowoczesnych metod produkcji i wykończeniu.

Kiedy 12 kwietnia 1961 roku, o godzinie 6.07 czasu moskiewskiego radziecki kosmonauta, Jurij Gagarin wystartował w przestrzeń kosmiczną, na przegubie jego dłoni znajdował się model Szturmanskie, pochodzàcy z pierwszej moskiewskiej fabryki zegarków. Tak oto zegarek Szturmanskie stał się pierwszym zegarkiem na Świecie, który mierzył czas w kosmosie. Klasyczne chronografy z linii Strela powstały w 1959 roku. Zegarek ten nie był dostępny w sprzedaży, przeznaczony był tylko dla radzieckiego dowództwa sił powietrznych. W 1965 roku kosmonauta Aleksiej Leonow, jako pierwszy człowiek na kuli ziemkiej, wyszedł w otwartą przestrzń kosmiczną z zegarkiem Strela. Do tych historycznych zegarków Strela nawiązuje współczesna replika, w której wykorzystany został mechanizm 3133 z ręcznym naciągiem i 42-godzinną rezerwą chodu. Oprócz wskazań godzin, minut i sekund kaliber 3133 ma także funkcję chronografu (maks. 30 min.) oraz datownik.

Mój egzemplarz pochodzi od Poljota, są też wersje "Szturmańskie". Różnią się one przede wszystkim wskazówkami oraz zastosowanymi materiałami (Poljot stosuje szkiełka mineralne natomiast Szturmańskie szafirowe - przy odpowiednie wyższej cenie). Dawniej Poljoty i Szturmańskie produkowała ta sama fabryka (Pierwsza Moskiewska Fabryka Zegarków), później marka "Szturmańskie" została sprzedana.

strela.png

W środku mamy mechanizm Poljot 3133 (23 kamienie), produkowany na licencji Szwajcarskiej (mechanizmu Valjoux 7734).

strela2.png

Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Musisz się zalogować.

PostNapisane: Śr, 19-12-2012, 13:48 
Pasjonat

Pochwały: 46
Ładny werk

PostNapisane: Śr, 19-12-2012, 13:55 
Użytkownik komercyjny

Wstyd się przyznać, ale ja noszę coś takiego zwykłego:

Obrazek
images

Pracując w domu nie ma się zbyt wielu okazji do zakładania zegarka ;)

Więcej na Comparic.pl

PostNapisane: Śr, 19-12-2012, 14:00 
Administrator

Nie ma się czego wstydzić :mrgreen: Ja na co dzień też noszę Atlantica (mam duży sentyment do tej marki):

sam4110.jpg

Mój akurat ma naciąg manualny, bo ma przez to cieńszą linię. To jest dla mnie taki wół roboczy, bo szkoda mi werków z mojej kolekcji. Zakładam je tylko na specjalne okazje. Nie zmienia to faktu, że jest porządnie wykonany, elegancki i precyzyjny.

Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Musisz się zalogować.

PostNapisane: Śr, 19-12-2012, 14:09 
Pasjonat

Pochwały: 46
Manule są zdecydowanie cieńsze. Ja mam taki stary po dziadku, nie chodzi już a pracował chyba z 60 lat.

Twój poljot ma bardzo ładny cyferblat. Podeślij więcej fotek.

Jeśli chodzi o klasykę to podoba mi się ten :

zegarek-atlantic-50341-41.jpg

PostNapisane: Śr, 19-12-2012, 14:10 
Użytkownik komercyjny

Przyznam się, szczerze że nie bardzo znam się na temacie. Podoba mi się wiele różnych sikorów oczywiście.

Natomiast ciekawy jestem czy można traktować to jako inwestycję.

Powiedzmy kupuję zegarek nówkę z edycji limitowanej. Dbam o niego. Czy odzyskam kasę/zarobię po iluś latach?

Czy tak samo będzie ze starszymi zegarkami? Nie chodzi o spekulację i szukanie okazji. Chodzi o kupno za w miarę realną cenę i trzymanie tego przez ileś lat.

Pewnie i tak bym nie sprzedawał, ale traktując taki zakup jak inwestycję można sobie pozwolić na więcej niż kupując po prostu zbytek i biżuterię ;)

Więcej na Comparic.pl

PostNapisane: Śr, 19-12-2012, 14:19 
Stały bywalec

poljot a tak się właśnie kiedyś zastanawiałem skąd u Ciebie ten nick, czy to tylko przypadek czy może masz podobne upodobania do moich. Prawdę mówiąc mnie, znacznie bardziej "bawią" zegarki niż samochody. Gdyby mnie było stać to chyba wolałbym kupić sobie Patka niż Lamborghini Gallardo ;)

Ja póki co niestety nie mogę pochwalić się jakąś większą kolekcją ponieważ już od ponad roku, przez ciągle nowe wydatki zbieram na dopiero drugi zegarek. Odpowiedniej sumy jeszcze nie mam ale marzy mi się bardzo klasyczny Tag Heuer Carrera i pewnie, jak uda się wszystko uporządkować to sobie go wreszcie sprawie. Zegarek to piękna rzecz a przy okazji bardzo dobra inwestycja.

Póki co mogę pochwalić się modelem Miros Maurice'a Lacroix. Dokładnie takim jak tutaj tyle że z białą tarczą:

Obrazek

PostNapisane: Śr, 19-12-2012, 14:21 
Użytkownik komercyjny

Jaki nam się ciekawy temat zrobił.

Czekam z niecierpliwością na odpowiedź na moje pytanie ;)

Więcej na Comparic.pl

PostNapisane: Śr, 19-12-2012, 14:22 
Stały bywalec

Cytuj:
Powiedzmy kupuję zegarek nówkę z edycji limitowanej. Dbam o niego. Czy odzyskam kasę/zarobię po iluś latach?

Oczywiście. Nawet nie trzeba kupować zegarków z edycji limitowanej, wystarczy kupić dobry rocznik. Przykładowo zegarek który wkleiłem wyżej od czasu kiedy go kupiłem zyskał na wartości ponad 20%. Inna sprawa że prędzej sprzedałbym ostatnią koszulę niż jego, ma dla mnie wartość sentymentalną.

No i o kupca nie jest tak łatwo. Pare lat temu, "za małolata" sprzedawałem z kolegą Rolexy w formule dropshippingu ze sklepu w Stanach. Ceny były bardzo atrakcyjne, nawet o 50% niższe niż w W.Kruku a mimo to chętny trafiał się może raz na dwa miesiące.

Ostatnio edytowano Śr, 19-12-2012, 14:25 przez Harvey, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Śr, 19-12-2012, 14:25 
Administrator

Fx-Kris napisał(a):
Twój poljot ma bardzo ładny cyferblat. Podeślij więcej fotek.

Niestety z powodu sferycznego szkiełka, ciężko zrobić zdjęcie.

strela4.png

strela5.png

strela6.png

Akhh napisał(a):
atomiast ciekawy jestem czy można traktować to jako inwestycję.

Czy tak samo będzie ze starszymi zegarkami? Nie chodzi o spekulację i szukanie okazji. Chodzi o kupno za w miarę realną cenę i trzymanie tego przez ileś lat.

To jest bardzo trudny temat. Generalnie zegarki mogą być wiele warte. Znam przykład, że prosty zegarek, który kosztował stosunkowo niewiele na początku XX w. został sprzedany za 900 000 złotych, chociaż jego stan był średni. Wszystko zależy jak rzadki był dany okaz, w jakim stanie oraz jak bardzo ludzie go pożądają. Zegarek, o którym wspomniałem, to był rzadki model Patek Philippe (czyli limuzyn w zegarkowym świecie). Generalnie może być tak, że te same modele mogą być różnie wyceniane. Przykładem są tu polskie zegarki, marki Błonie. Jedne miały w sobie mechanizm radziecki inne produkowany w Polsce (później rosjanie podobno wywieźli maszyny z Polski). Jak łatwo się domyślić, te drugie mają większą wartość (ja posiadam z radzieckim mechanizmem). Dodatkowo (szczególnie na Allegro) sprzedawane jest wiele podróbek; składaków i trzeba naprawdę uważać, co się kupuje.

Jeszcze paręnaście lat temu można było znaleźć na targach i giełdach różne ciekawe werki, za śmieszne pieniądze. Dzisiaj niestety okazji jest bardzo mało. Ze współczesnych modeli jest parę fajnych rzeczy, które mogą zyskać na wartości ale to wiąże się z inwestycją powyżej 10 000 złotych o bardzo długim horyzoncie czasowym. Jest także duże ryzyko niepowodzenia.

Na koniec dodam, że firma Patek Philippe (która uważana jest za jedną najlepszych na świecie), została założona przez Polaka - Antoniego Pateka.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Godziny sesji | Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]