Teraz jest Pn, 21-05-2018, 14:45

Godziny sesji | Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr, 30-01-2013, 22:22 
Stały bywalec

Pochwały: 1
podstawy VSA - j. angielski
VSA BASICS.pdf

Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Musisz się zalogować.

Tytuł: Re: VSA
PostNapisane: N, 10-02-2013, 09:28 
Stały bywalec

Kolejne napisane przystępnym angielskim opracowanie
o VSA- jasno i klarownie wyjaśnione

Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Musisz się zalogować.

PostNapisane: Śr, 21-08-2013, 16:58 
Stały bywalec

Moje 5 groszy w tym zagadnieniu. Może będzie inspiracją do dalszych badań.
Zacznę od tego, że nie jestem żadnym autorytetem w dziedzinie VSA i być może moje założenia mijają się nieco z rzeczywistością. Tym nie mniej myślę, że warto spróbować rozkminić na ile się da przy pomocy dostępnych dla detalistów narzędzi zjawisko analizy wolumenu.

Obrazek
software screenshot

To co widać na obrazku a dotyczy zagadnienia wolumenu pochodzi z tej strony. http://clusterdelta.com/
Nie wdając się w szczegóły (każdy sobie może poczytać !Tak! ) jest to portal rosyjskich, który jest poświęcony między innymi klastrowej i wolumenowej analizie wykresów kontraktów notowanych na CME.
Największą zaletą jest to że nasi bracia słowianie napisali kilka wskaźników, które umożliwiają analizę online notowań tychże kontraktów.
To z czego ja korzystam to:
Market Volume 1.4
Delta
Cluster Delta Volume Profile

Market Volume - (histogram niebieskich pionowych słupków) wskaźnik pokazujący wolumen zawieranych w danym przedziale czasowym transakcji kupna i sprzedaży łącznie.
Delta - jest to wskaźnik (histogram niebieskich i czerwonych słupków) pokazujący różnicę między transakcjami kupna i sprzedaży. Dokładniej różnicę między transakcjami realizowanymi po cenie Ask (kupno ?) i Bid (sprzedaż?). Domyślne rozumienie tego wskaźnika jest takie. Jeżeli Delta rysuje niebieski słupek to znaczy, że mamy do czynienia z przewagą kupujących jeżeli czerwony to odwrotnie. //Tu szczerze mówiąc mam najwięcej wątpliwości jak to właściwie jest.
Cluster Delta Volume Profile (histogram poziomych linii na głównym wykresie) jest to też wolumen wszystkich zawieranych transakcji tym razem pokazany w funkcji ceny. Czyli jest to informacja, która mówi na przykład na jakich poziomach były generowane największe obroty. Dodatkowo poziomy o największych wartościach są wyświetlane w kolorze czerwonym.

Teraz odnosząc się do moich malunków. ;)
Numerem 1. zaznaczyłem miejsce , w którym zaczyna się coś dziać na wykresie. To znaczy:
- wykres ceny narysował fajną formację odwrócenia trendu - outside bar, objęcie hossy nie ważne, jak zwał tak zwał. Ważne, że stało się to przy znaczącej przewadze kupujących nad sprzedającymi (Delta - duży w stosunku do poprzedzających niebieski słupek). Wskaźnik wolumenu pozostaje na umiarkowanym poziomie. Dla szybkich skalperów zamknięcie tej wzrostowej świecy mogłoby być dobrym miejscem do wejścia w L.
Numerem 2. zaznaczyłem miejsce w którym cena po "rajdzie" w górę narysowała pięknego pinbara przy bardzo dużym wolumenie i właściwie neutralnych wskazaniach Delty. Jednocześnie wskaźnik profilu (histogram poziomy) potwierdza swymi czerwonymi liniami dużą skalę zrealizowanego obrotu na tych poziomach. Są to jak dotychczas największe obroty na dzisiejszej sesji. Jedna z teorii VSA mówi, ze na tym pinbarze dokonała się wymiana pozycji, podaż wchłonęła popyt itd.
Numerem 3. zaznaczyłem obszar, który był dla mnie najistotniejszy. Po ustanowieniu na pinabarze lokalnego High i przy maksymalnych obrotach szukałem powtórnego testu dzisiejszego szczytu, ale już przy znacząco mniejszych obrotach. Inaczej mówiąc szukałem miejsca do otworzenia pozycji "S" Jak widać rynek dał trochę czasu (pięć następujących po pinbarze świec) i każdy mógł się załapać !smail!
To wszystko co powyżej napisałem jest tylko i wyłącznie moją interpretacją zachodzących zjawisk. Interpretacją, którą się absolutnie nie zgadzam i będę jej bronił do samego końca. :wink:
Wszelkie uwagi i interpretacje własne mile widziane.

PostNapisane: Cz, 22-08-2013, 10:18 
Stały bywalec

Możesz wrzucić gdzieś na forum lub podesłać te wskaźniki bo u mnie z rosyjskim cieniutko.

PostNapisane: Cz, 22-08-2013, 10:51 
Stały bywalec

Przykład z dnia dzisiejszego. Tu fajnie widać jak przy zwiększającym się w wąskim zakresie cen ogólnym wolumenie (prawy poziomy histogram z zagęszczeniem czerwonymi słupkami) i jednocześnie przy wskazaniu na przewagę kupujących w tym obszarze (lewy poziomy histogram z niebieskimi słupkami) sugerują wybicie górą z tej krótkiej konsolidacji
Obrazek
screenshot utility

PostNapisane: Cz, 22-08-2013, 12:32 
Moderator

Pochwały: 22
Wskaźniki ze strony ClusterDelta.com

PostNapisane: Wt, 27-08-2013, 17:06 
Stały bywalec

Gdyby ktoś się chciał wgryźć w temat, odpowiedni wątek na FF : http://www.forexfactory.com/showthread.php?t=157629

PostNapisane: Wt, 30-09-2014, 17:56 
Stały bywalec

Ja bym dodał jeszcze tylko, że:
1) każdy szybki ruch na cenie jest zazwyczaj fałszywym zagraniem
2) pinbar masz rację przy rosnącym wolumenie oznacza zmiane pozycji tzn. w praktyce, że sprzedający nie są zainteresowani, aby cena dalej rosła, to się nazywa Stopping Volume.
3) poza tym jeśli spojrzysz na ten wykres bez analizy świec zobaczysz po prostu, że cena poszła od jednego poziomu zaznaczonego poprzecznymi liniami clustrów do górnego. Zamiana hossy to mogło być nic innego jak swego rodzaju test przed 'rajdem" właśnie :) aby wytrząsnąć SL i pójść bez przeszkód w górę.

Ale gratuluję, że znalazłeś te narzędzia. Sa genialne i jedyne w swoim rodzaju jak na ubogość mt4.

JAREK67 napisał(a):
Moje 5 groszy w tym zagadnieniu. Może będzie inspiracją do dalszych badań.
Zacznę od tego, że nie jestem żadnym autorytetem w dziedzinie VSA i być może moje założenia mijają się nieco z rzeczywistością. Tym nie mniej myślę, że warto spróbować rozkminić na ile się da przy pomocy dostępnych dla detalistów narzędzi zjawisko analizy wolumenu.

-- Dodano: Wt, 30-09-2014, 17:58 --

GENIALNE dzieło dziekuję !!

rajp1972 napisał(a):
Kolejne napisane przystępnym angielskim opracowanie
o VSA- jasno i klarownie wyjaśnione

Akademia Forex dla wybranych

Godziny sesji | Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]